Chtěl znát práci Bátory. A Dobeš si naúčtoval 87 198 Kč

Tereza Šídlová
7. 12. 2011 6:00
Bátora mohl podepsat víc než 800 spisů, ministerstvo tají jeho odměny
Ladislav Bátora na jedné z demonstrací v době svého působení na ministerstvu.
Ladislav Bátora na jedné z demonstrací v době svého působení na ministerstvu. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Ladislav Bátora, bývalý přední úředník ministerstva školství a dodnes poradce ministra Josefa Dobeše, na sebe během svého angažmá v úřadu upoutal nejvíc pozornosti, když začal bouřit proti pochodu gayů Prahou.

Co ale tvořilo skutečnou náplň jeho práce ve třech vysokých pozicích, které za půl roku na ministerstvu vystřídal, není dodnes jasné.

Když se na to Dobešových podřízených zeptal aktivista Matěj Hollan, ministerstvo odpovědělo pozdě a místo požadovaných údajů podléhajících zákonu o svobodném přístupu k informacím poslalo účtenku.

Za kopie dokumentů, které úředník Bátora podepsal nebo parafoval, chce úřad řízený ministrem Věcí veřejných po aktivistovi skoro 90 tisíc korun.

Úředník nedal souhlas

Hollan po ministerstvu v říjnu letošního roku požadoval následující informace: 1. seznam či kopie smluv a dalších dokumentů, které Bátora na ministerstvu podepsal, 2. úřední korespondenci mezi Bátorou a Dobešem a 3. pracovní smlouvy a výši platu a finančních odměn tohoto bývalého vysokého úředníka ve všech jeho funkcích.

Odpovědi přišly kusé. 

Hollan uvedl, že dostal výpočet Bátorova platu z éry zástupce ředitele kabinetu ministra, kdy pobíral 57 850 korun včetně příplatků za řízení. Odměny zůstaly tajné - a to i přímo na přání Bátory. Podle právníků ministerstva by totiž zveřejnění odměn bez souhlasu dotčeného bylo v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů.

"Pan Bátora projevil nesouhlas s poskytnutím informací týkajících se jeho platu, a to z důvodu příliš častých útoků v médiích na jeho osobu," stojí v odpovědi aktivistovi z ministerstva.

Aktivista dostal také kopie pracovních smluv, které s Bátorou uzavřel ministr Dobeš.

Osm set Bátorových podpisů 

Na seznamu dokumentů, o nichž Bátora ve svých funkcích rozhodoval, se však ministerstvo zadrhlo. 

„Seznam či kopie smluv, které Ladislav Bátora za dobu svého působení na ministerstvu školství podepisoval či parafoval, jako ucelená informace neexistuje," píše vedoucí legislativního odboru ministerstva.

Dobešovi legislativci přišli na to, že Bátora mohl za své působení u Dobeše podepsat až 829 spisů. Na pročtení každého dokumentu prý ale úředníci potřebují třicet minut. Dle sazebníku si může ministerstvo za každou půlhodinu údajně přesčasové práce na Hollanově žádosti účtovat 105 korun.

„Celkové náklady na vytvoření (sběr) vámi požadovaných informací činí 87 189 Kč," konstatuje nakonec úřad.

Matěj Hollan říká, že ministerstvo na jeho dotaz odpovědělo až po uplynutí patnáctidenní lhůty. „Sdělili mi, že zaniklo místo úředníka, který měl mou žádost na starosti, a že úředník mou žádost nepředal dál," uvedl.

Soud s Klausem

Hollan je aktivistou z občanského sdružení Brnění, které se zabývá především potíráním hazardu, a zákona o svobodném přístupu k informacím nevyužívá poprvé.

Matěj Hollan.
Matěj Hollan. | Foto: Archiv Matěje Hollana

Dodnes se například tento bývalý člen Strany zelených soudí s prezidentskou kanceláří kvůli objasnění důvodů, které vedly prezidenta Václava Klause k vetování loterijního zákona, který měl omezit hazard.

V případě Bátory Hollan neskrývá nesouhlas s tím, že tento bývalý volební kandidát nacionalistické Národní strany dostal angažmá ve vysoké funkci státní správy.

Bátora na ministerstvu během půl roku působil jako poradce ministra, později jako šéf personálního odboru a nakonec - po roztržce v koalici - byl zástupcem ředitele kabinetu ministra.

„Pan Bátora byl na svou funkci nominován za naprosto nejasných okolností, neustále se měnila jeho pozice a nikdo nevěděl, co tam dělá. Jen bylo jasné, že tam je proto, aby si budoval politickou kariéru," míní vystudovaný muzikolog Hollan. „Proto chci vědět, kolik jsme mu platili," dodává.

Radili se jen ústně

Díky Hollanově žádosti se mimo jiné odkrývá, nakolik těsná byla spolupráce a komunikace mezi Bátorou a ministrem Dobešem.

„Při hledání informací k vaší žádosti bylo zjištěno, že neproběhla žádná korespondence mezi panem ministrem Mgr. Josefem Dobešem a panem Bátorou. Veškeré informace si podávali ústně a není o nich záznam," uvádí v dopise Emil Halla, který je pověřený řízením odboru legislativy.

Bátora je považován za politického chráněnce ministra Dobeše i prezidenta Klause, kteří se oba netají svou náklonností ke konzervativně nacionálnímu hnutí D.O.S.T., jež Bátora řídí.

Plat Bátory: Minimálně 60 tisíc

Demonstrace proti úředníku Bátorovi.
Demonstrace proti úředníku Bátorovi. | Foto: Tereza Krobová

Ještě více strohé odpovědi se Matěj Hollan dočkal, když chtěl od úřadu v Karmelitské ulici v Praze vědět, jaký byl plat kontroverzního úředníka.

„Žádost byla zamítnuta s tím, že plat si mohu zjistit podle tabulek. Co se týče výše odměn, tu mi nedají kvůli tomu, že považují právo na soukromí úředníka za vyšší než právo o přístupu k informacím," říká.

Nakonec se ale ministerstvo ozvalo s výpočtem Bátorova platu, byť jen v omezeném rozsahu. Coby zástupce vedoucího kancléře ministerstva bral plat 57 tisíc korun měsíčně. Základ platu byl 34 850, zbylou sumu tvořil osobní příplatek a příplatek za vedení.

Hollan se chce proti přístupu ministerstva odvolat. „Ministerstvo v tomto případě argumentuje racionálně. Já ale budu tvrdit, že v případě, že jde o takto kontroverzní osobu, navíc politicky činnou, převažuje právo na informace nad právem na soukromí," míní.

Jisté však v tuto chvíli je, že investovat téměř devadesát tisíc korun na zjištění Bátorových aktivit na ministerstvu je nad jeho finanční možnosti. "Ve svém odvolání ministerstvu navrhuji, aby mi vydali seznam potenciálních spisů, v nichž se může vyskytovat podpis Ladislava Bátory. O ten jsem také žádal původně, ale nedostal jsem ho," říká. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy