Bémův poslední kus: Nechtěl pustit zpravodajce do bank

Martina Machová Martina Machová
29. 3. 2012 7:00
Podle financí je znění novely oprávněné, míra zásahu do soukromí záleží na dohodě ve sněmovně
Pavel Bém ještě jako pražský primátor.
Pavel Bém ještě jako pražský primátor. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec Pavel Bém, jehož politická kariéra je v troskách po zveřejnění pět let starých hovorů s lobbistou Romanem Janouškem, se před několika dny pokusil ve sněmovně změnit zákon o bankách. 

Navrhl, aby zpravodajským službám byl znemožněn přístup k bankovnímu tajemství.

Lze to vyčíst ze záznamů z jednání pléna sněmovny a z dokumentů, jež jsou uvedeny na webu sněmovny.

Novelu zákona o bankách poslalo do sněmovny jako vládní návrh ministerstvo financí.

Původní znění počítalo s tím, že by zpravodajské služby - tedy v těchto dnech propíraná Bezpečnostní informační služba, ale i vojenské zpravodajství, mohly při plnění svých úkolů získat se souhlasem Vrchního soudu v Praze informace o účtech sledovaných osob.

"Zpravodajské služby jsou státními orgány, které jsou zřízeny k získávání, shromažďování a vyhodnocování informací důležitých pro ochranu ústavního zřízení, významných ekonomických zájmů, bezpečnost a obranu ČR a činnosti, jejichž odhalování je v činnosti zpravodajských služeb, vyžadují ke své realizaci většinou značné finanční krytí," odůvodňuje záměr ministerstvo financí.

Podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba pak je do zákona vložena pojistka proti zneužití - prolomení bankovního tajemství musí povolit Vrchní soud, zpravodajci tedy nebudou moci do účtů libovolně.

Ministr financí Miroslav Kalousek dal zpravodajcům zelenou.
Ministr financí Miroslav Kalousek dal zpravodajcům zelenou. | Foto: Jan Langer

Jen proti terorismu, pánové

Pavel Bém však přišel s pozměňovacím návrhem, že zpravodajské služby mohou požadovat prolomení bankovního tajemství jen v případech, kdy jde o "potlačování financování terorismu".

Poslanec, který pozastavil tento týden kvůli aféře členství v ODS a není tedy momentálně členem jejího poslaneckého klubu, svůj pozměňovací návrh hájí. Říká, že pouze vyslyšel expertní stanovisko České bankovní asociace a zákon zpřesnil. Už na plénu jej zdůvodňoval tak, že původní předloha ministerstva financí umožňuje "zásah do individuálních svobod".

Ke své důvodové zprávě se odkazuje i nyní. "Možná jen dodám, že protizákonné úniky a kupčení s odposlechy jsou pro mne jasným důkazem, že prolamovat soukromí lidí a dávat bez náležité kontroly další pravomoci zpravodajským službám je zlo a cesta do pekel. Samozřejmě mluvím o cestě do pekel, která je dlážděná dobrými úmysly," napsal v reakci pro deník Aktuálně.cz z gruzínské Tbilisi, kde byl na konferenci o drogách.

Ve druhém čtení

Novela se nyní nachází v druhém čtení, kam jej vrátili sami poslanci na návrh předsedy rozpočtového výboru Pavla Suchánka.

Bylo to z procesních důvodů, protože Pavel Bém podal dva pozměňovací návrhy - ústní a písemný (podle informací Aktuálně.cz šlo o poslancův omyl).

"Došlo k disproporcím mezi pozměňovacími návrhy podanými elektronickou podobou do systému sněmovny a ústním podáním navrhovatelů," vysvětloval na plénu Suchánek.

Nyní se tak budou načítat pozměňovací návrhy znovu a sněmovna následně ve třetím čtení rozhodne, zda zákon přijme v původní podobě, nebo kývne na případné poslanecké změny.

Banky proti tajným službám

K pozměňovacímu návrhu podaného Pavlem Bémem se hlásí i sama bankovní asociace. Nápad omezit možnosti zpravodajských služeb prolamovat bankovní tajemství podle jejího náměstka a tiskového mluvčího Jana Matouška vznikl diskusí s některými poslanci.

S kým jmenovitě asociace jednala, však mluvčí prozradit nechtěl. "Šlo nám o to, aby data klientů byla v bezpečí," odůvodňoval větu o "financování terorismu".

V rámci celého pozměňovacího návrhu jde však prý o věc, která se zdá bankám nejméně důležitá. Podle Matouška šlo hlavně o doplnění zákona o kontrolní mechanismy, jako je zveřejnění počtu takových požadavků ve výročních zprávách zpravodajců nebo že si banky budou moci pořídit kopii soudního rozhodnutí, aby měly důkaz, že se zpravodajci jednaly.

Banky tvrdí, že chtějí chránit soukromí svých klientů.
Banky tvrdí, že chtějí chránit soukromí svých klientů. | Foto: Jan Langer

Neutrálové z financí

Ministerstvo financí o své znění zákona nijak nebojuje.

"Otázka hranice mezi individuální svobodou a nezbytnou mírou bezpečnosti a boje proti financování terorismu se ani tak netýká ministerstva financí jako bezpečnostních expertů, z tohoto důvodu zaujalo ministerstvo financí k pozměňovacímu návrhu neutrální stanovisko," zní jeho oficiální stanovisko.

Kalouskův úřad rovněž připomíná, že podpořilo opakování druhého čtení návrhu zákona. Umožní to prý diskusi, jejímž cílem má být nalezení řešení, které lze považovat za "optimální".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy