reklama
 
 

Babiše znovu zvolili předsedou hnutí ANO 2011

2. 3. 2013 18:03
Majitele Agrofertu, který hnutí založil, na post navrhla většina krajských sněmů

Praha - Majitel zemědělsko-chemického impéria Agrofert Andrej Babiš byl na sobotním celostátním sněmu zvolen do čela politického hnutí ANO 2011.

Potvrdila to mluvčí hnutí Radka Burketová. Babiše, který hnutí založil a i dosud stál v jeho čele, na post navrhla většina krajských sněmů.

Sněm zvolil i pět místopředsedů. Nové vedení by mělo stranu dovést do parlamentních voleb v roce 2014.

Babiš, který bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku, se už loni na ustavujícím sněmu postavil do čela ANO 2011. V sobotu byl jediným kandidátem, volila ho drtivá většina delegátů, dostal 169 ze 172 hlasů.

"Vybudovali jsme strukturu hnutí, máme 91 okresních organizací a 14 krajských. Myslím, že to působí impozantně," řekl novinářům Babiš. "Cílem je úspěch v nastávajících parlamentních volbách," zopakoval. Volební program ale hnut zatím nemá.

Základní teze si delegáti stanoví v dubnu na ideové konferenci, konečný program bude ale až příští rok. Volby do Sněmovny by měly být v polovině roku 2014.

Strana se podle Babiše zaměří na problematiku nezaměstnanosti, podporu podnikání, chtěla by prosadit snížení daní. "Nevidím jediný důvod, proč bychom měli mít jednu z nejvyšších DPH v Evropě," uvedl.

Babiš také podotknul, že strana má v současnosti asi 420 sponzorů, kteří věnovali zhruba 7,5 milionu. Sám Babiš do stranické pokladny vložil 29,5 milionů, jeho firmy dalších 26 milionů.

Místopředsedkyní je manažerka Jourová

Hlavními sponzory podle něj jsou mimo jiné majitel logistické společnosti HOPI František Piškanin, který věnoval milion korun, a majitel firmy Rainbow Zdeněk Říčař, který přispěl stejnou částkou. Podnikatel Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency, věnoval částku 100 tisíc korun.

Místopředsedkyní se na sobotním sněmu stala bývalá náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj, manažerka hnutí Věra Jourová, která v minulosti čelila obvinění z korupce. Soud ji ale nakonec očistil.

Dalšími místopředsedy jsou členka organizační sekce hnutí Jana Valinčičová, která uspěla, přestože nebyla nominována z krajů, předseda krajského hnutí v Moravskoslezském kraji Petr Harvánek, karlovarský předseda strany Jan Hammer a zlínská předsedkyně Hana Greplová.

Jedním z osmi členů představenstva se po Babišově výzvě stal také bývalý zastupitel za ČSSD v Olomouckém kraji a prostějovský radní Jaroslav Faltýnek.

Hnutí založil Babiš v roce 2011, loni v květnu bylo zaregistrováno u ministerstva vnitra. Na podzim se zúčastnilo senátních voleb. Nikdo z kandidátů ale neuspěl.

autor: ČTK | 2. 3. 2013 18:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama