Babiše má nahradit bývalý šéf Microsoftu Pilný, Sobotka zatím nerozhodl

17. 5. 2017 13:21
Příštím ministrem financí ve vládě premiéra Bohuslava Sobotky se má stát poslanec hnutí ANO Ivan Pilný. Jeho jméno před malou chvílí navrhl šéf hnutí Andrej Babiš. Pilný, který ve sněmovně předsedá Hospodářskému výboru, je už třetím kandidátem na Babišova nástupce. Náměstkyni ministerstva financí Alenu Schillerovou a stávajícího šéfa životního prostředí Richarda Brabce premiér jmenovat odmítl.
Třiasedmdesátiletý Ivan Pilný přivedl v roce 1992 do Československa pobočku Microsoftu. V poslanecké sněmovně sedí od posledních voleb jako nestraník za hnutí ANO.
Třiasedmdesátiletý Ivan Pilný přivedl v roce 1992 do Československa pobočku Microsoftu. V poslanecké sněmovně sedí od posledních voleb jako nestraník za hnutí ANO. | Foto: DVTV

Praha - "Letním" ministrem financí, který resort povede do říjnových voleb, by měl být poslanec hnutí ANO Ivan Pilný. Jako svého nástupce ho před chvílí premiéru Bohuslavu Sobotkovi představil stávající šéf financí Andrej Babiš. 

Pilný ještě v pondělí úvahy o tom, že by měl být ministrem, odmítal. "Ta nabídka nepřišla a jsem rád, musel bych ji odmítnout," řekl Aktuálně.cz. O den později v České televizi už mluvil o tom, že je třeba přijmout politickou odpovědnost a že o nabídce bude uvažovat. 

Třiasedmdesátiletý poslanec vystudoval pražské ČVUT. Jako podnikatel se zaměřil na IT technologie. V roce 1992 se stal prvním šéfem české pobočky nadnárodního gigantu Microsoft, společnost vedl šest let. 

O vstup do politiky se pokusil už v roce 2010, kdy se za stranu Občané.cz, kterou založil, neúspěšně ucházel o vstup do Poslanecké sněmovny. Před čtyřmi lety kandidoval už jako nestraník za hnutí ANO. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy