Babiš: Dopis o kontrole ministerstev mimo ANO byl omyl

ČTK ČTK
9. 10. 2014 13:24
Mezi prověřovanými zakázkami přitom měly být i ty pro ministerstvo zemědělství či zdravotnictví, které spadají pod KDU-ČSL a ČSSD.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechce kontrolovat ministry ČSSD a KDU-ČSL. Dopis, který po ministrech žádal informace k zakázkám, které jejich úřady nebo organizace připravují, byl určen jen pro ministry jeho hnutí, ostatním členům vlády byl prý rozeslán omylem. 

Zpravodajské servery ve středu upozornily na dopis, kterým Babiš požádal o informace ke dvanácti zakázkám. To, na které zakázky se zaměřit, pro Babiše podle serverů Česká justice a Echo24 vybral jeho sněmovní asistent Darek Kysela, kterého si Babiš přivedl z Agrofertu.

K oficiální žádosti byl zřejmě omylem připojen původní mail od Kysely. Třeba v případě zakázky na zefektivnění výdajů ministerstva spravedlnosti za sedm milionů korun navrhuje Kysela zakázku zrušit dřív, "než si toho nějaký novinář všimne".

"To byl omyl mé asistentky, která to měla poslat na ministerstva hnutí ANO a poslala to všem ministrům," řekl Babiš. Odpověď čeká pouze od "svých" ministrů.

Mezi vytipovanými zakázkami jsou ale i tendry připravované organizacemi, které spadají pod sociálnědemokratické a lidovecké ministry. Kysela upozornil například na zakázku na dohled nad vodními díly ve správě Povodí Ohře za 19,7 milionu korun či na výběrové řízení na personální a procesní audit ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) za 3,35 milionu korun.

Povodí Ohře spadá pod ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL), SÚKL zase pod ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Kontrolovat ostatní ministry by podle Babiše měl především premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Ale nás to zajímá, jsou tam zakázky, které jsou podle mě zbytečné. My jsme hlásali, že chceme insourcing, tak nechápu, proč bych si měl objednávat na řízení nemocnice nebo nějaké firmy či dokonce ministerstva nějaké externí firmy," uvedl ministr financí.

 

Právě se děje

Další zprávy