Advokátka Klára Samková usiluje o prezidentský úřad

ČTK ČTK
5. 8. 2012 19:01
Informoval o tom server Lidovky.cz
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Okruh prezidenstkých kandidátů hodlá rozšířit advokátka Klára Samková.

V neděli o tom informoval server Lidovky.cz.

Samková už na svém webu zveřejnila petiční archy, které mohou její příznivci podepisovat.

Kandidáti, které nenominuje alespoň dvacítka poslanců nebo deset senátorů, potřebují získat celkem 50 tisíc podpisů, aby se voleb mohli zúčastnit.

"Stav země je neutěšený a nabídka současných kandidátů je taková, že za nejrealističtějšího považují pana profesora France (skladatel Vladimír Franc, pozn. red.). Dlouho jsem čekala, že se této věci ujme někdo rozumný, stále se tak ale neděje," řekla Samková serveru.

Podle životopisu na svém webu byla Samková v letech 1993 až 1998 členkou ODS a od roku 2010 potom členkou TOP 09, za kterou je také v zastupitelstvu Městské části Praha 2.

V roce 2003 ji prezident Václav Klaus nominoval na funkci ústavní soudkyně, ale její kandidaturu neschválil Senát. Samková se dlouhodobě zajímá o romskou menšinu. Chtěla například zastupovat všech pět obviněných z mačetového útoku v Novém Boru, ale soud ji z případu vyloučil, protože ve výpovědích mužů jsou částečné rozpory.

O prezidentské křeslo se podle průběžných údajů zatím uchází kolem desítky lidí. Mezi největší favority řadí průzkumy někdejšího úřednického premiéra Jana Fischera, bývalého předsedu vlády Miloše Zemana nebo ekonoma Jana Švejnara, který ovšem s kandidaturou dosud váhá.

 

Právě se děje

Další zprávy