ABL prodává svou detektivní sekci. Důvod je tajný

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
30. 9. 2010 13:15
ABL záměr zveřejnila v souvislosti s odhalením sledování političky ODS
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Největší česká bezpečnostní agentura ABL, která ještě před časem patřila současnému ministru dopravy Vítu Bártovi a nyní ji vlastní jeho rodina, chce prodat svou detektivní sekci.

ABL informací zveřejnila poté, co Mladá Fronta Dnes přišla s tvrzením, že detektivové ABL na objednávku sledovali političku ODS.

Detaily transakce nechce ABL zveřejňovat, včetně důvodu, proč se chce firma zbavit části podnikání, kterému se dosud věnovala a které si ještě počátkem roku nemohli její majitelé vynachválit.

Možnost, že se firma obává podobných kauz, které by mohly poškodit bývalého majitele Víta Bártu, mluvčí společnosti nepotvrdil.

Právě novopečený politik a ministr dopravy v Nečasově vládě si však ještě v lednu veřejně pochvaloval, jak velký je v Česku zájem právě třeba o sledování lidí.

Běží jednání, zbytek je tajný

"Komentovat to nebudu. Všeobecně platí, že pokud chce někdo něco prodat, nemusí být spokojen s tím, jak to funguje. Těch důvodů může být hodně," řekl mluvčí ABL Michal Marcilis. "Pokud obchod uzavřeme, budeme o tom dopředu informovat," dodal.

Někdejší majitel Vít Bárta se od firmy formálně odstřihl v červnu, kdy prodal svůj balík akcií bratrovi. V médiích je ale s činností ABL stále spojován.

Agentura ABL, jejíž roční obrat se pohybuje okolo miliardy korun, se věnuje především ostraze objektů, například obchodních center. 

Bárta: Sledování je hrozně populární

Z dřívějších vyjádření Víta Bárty ale vyplývá, že firma prosperovala i v oblasti sledování.

"Teď hrozně velmi populární aktivitou naší společnosti je, že dodáváme mobilní telefony s GPS, který věnujete drahé polovičce do automobilu... To je hrozně populární," řekl Bárta v lednu v pořadu České televize Všechnopárty. "V Čechách je o to opravdu velký zájem," dodal.

Nyní se firma obává, že kauza sledování političky může prodej detektivní sekce poškodit.

"V minulých dnech jsme byli varováni, že bude vůči nám vedena denunciační kampaň ze strany osob pohybujících se v oblasti bezpečnosti či konkurenčních bezpečnostních agentur s jasným cílem zdiskreditovat aktuální prodej detektivních služeb holdingu ABL, případně zpochybnit celou transakci," stojí v prohlášení firmy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy