Praha - Když předseda sněmovny Miroslav Vlček předkládal sněmovně zákon o veřejných zakázkách, podle něhož by se vytvořil seznam firem figurujících v podvodných veřejných zakázkách, prezentoval svoji iniciativu jako něco, co má potírat korupci.
Nyní se během projednávání normy v Senátu ukázalo, že paragrafy měly posloužit také tomu, aby přibyla jedna vedoucí pozice na antimonopolním úřadu.
Nenápadná část na konci zmíněné "Vlčkovy" normy mění strukturu vedení úřadu. K dosavadním dvěma místopředsedům by přibyl třetí, o jehož potřebě se dosud nikdy nehovořilo. Navíc novelizuje zcela jiný zákon, o působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, než ten, v jehož ustanoveních figuruje.
"Dosud třetí místopředseda nikomu nechyběl. Politické strany si ale toto místo domluvily," říká o změněném odstavci senátor Jan Horník z klubu TOP 09 s podporou Starostů.
Senát s dalším postem souhlasí
Senát novelu poslancům vrátil, neuspěl však pokus pasáž o třetím místopředsedovi ze zákona vypustit.
Senátoři z ODS a ČSSD hlasovali buď přímo proti, nebo se hlasování zdrželi.
Přesto zástupci obou stran v horní komoře oficiálně odmítají, že by šlo o mezistranickou dohodu.
Mluví o tom, že s třetím místopředsedou bude mít antimonopolní úřad lepší strukturu. Někteří však připouštějí, že obecně by se měly klíčové úřady obsazovat i podle stranického klíče.
"Obecně si myslím, že úřady jako ministerstva by se měla párovat. O konkrétní dohodě v případě ÚOHS ale nevím," uvedl senátor za ODS Jaroslav Kubera.
Samotný předkladatel zákona Miloslav Vlček na otázku, jak se ustanovení o třetím místopředsedovi do novely dostalo, odpovídá vyhýbavě. "Já u toho nebyl, když se tyto některé věci řešily, takže to nemůžu potvrdit ani vyvrátit," prohlásil.
O žádné dohodě prý neví ani předseda Senátu Přemysla Sobotky z ODS. "Na grémiu jsme nic takového neřešili," říká.
...a nebo také ne
Přesto nasvědčují mnohé okolnosti, že tu mohla být snaha si klíčový úřad rozdělit.
Od vlády totiž leží ve sněmovně stejný návrh zákona, který předložil Miloslav Vlček. A jeho návrh je jen "výcucem" vládní předlohy, což sám autor nijak nezastírá.
Jeho novela se prý stala jenom nástrojem, která měla uspíšit přijetí normy.
Ve vládním návrhu zákona ale žádná douška o zřízení místa pro třetího místopředsedu není.
Jak šel čas
Vládní návrh zákona o veřejných zakázkách je datován květnem 2009. V červnu se pak stal předsedou úřadu bývalý poslanec ČSSD Petr Rafaj a datum 21. července je uvedeno v záhlaví zákona, který předložil Miloslav Vlček.
Ve stejný den přinesl týdeník E15 se zprávu, že ODS by pro sebe ráda získala místo jednoho z místopředsedů. Ve hře byl podle této informace Hynek Brom, dosavadní starosta městské části Plzeň-Doubravka za ODS.
Antimonopolní úřad vedl do letošního jara nynější ministr vnitra Martin Pecina, jehož do vlády nominovala ČSSD. V křesle úřadu ho nahradil bývalý poslanec ČSSD Petr Rafaj, jehož konkurentem na místo šéfa byl exministr průmyslu a obchodu Martin Říman.
Současní místopředsedové Robert Neruda a Kamil Rudolecký pracují na úřadě většinou od dokončení svých studií. V minulosti jejich práce nebyla nijak zpochybňována.