Policisté zjistili, kdo počmáral HateFree podniky. Pěti lidem hrozí vězení

Lukáš Werner Lukáš Werner, Michaela Vařeková
Aktualizováno 19. 9. 2016 15:12
Pražští policisté po bezmála pěti měsících odhalili, kdo na konci dubna zaútočil na pražské podniky zapojené do kampaně HateFree. Kriminalisté zadrželi pět lidí ve věku od 19 do 22 let. Obvinili je z poškození cizí věci a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. "Za tyto delikty jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na tři roky," popsal mluvčí policie Tomáš Hulan.
Kavárna Mamacoffee, výhružný nápis.
Kavárna Mamacoffee, výhružný nápis. | Foto: Daniel Kolský

Praha – Policie objasnila dubnový útok na podniky zapojené do projektu HateFree vyzývajícího k toleranci. Vandalové pokreslili, posprejovali a pomalovali šest budov a vestibul metra. Policie obvinila pět lidí, hrozí jim až tři roky za mřížemi.

Útoky se tehdy odehrály na několika místech v Praze. Na výlohách provozoven se objevily mimo jiné i neonacistické symboly a nápisy Smrt HateFree. Posprejované byly kavárny Mamacoffee a Café V Lese, bistro La BiBiche, tetovací salon Inkdividual a prodejna Správná podprsenka na Vinohradech.

"Pachateli vytvořené malůvky obsahovaly text a symboly, které následně hodnotili znalci v oboru. Ti ve svých posudcích došli k závěru, že jejich obsahem je projev sympatií k jednoznačně existujícím neonacistickým hnutím, která se hlásí k odkazům třetí říše národa německého nebo nacistického Německa, kdy obsah nápisů jednoznačně směřuje k potlačování práv a svobod a nabádá k používání násilí proti určité skupině obyvatel," popsal mluvčí policie Tomáš Hulan.

Proto na případu začali pracovat policisté, kteří mají na starost extremismus. "Tyto detektivy čekala od samého začátku nelehká práce, neboť jediné, čím disponovali, byla jednotlivá místa činu a pár záběrů bezpečnostních kamer. Na těch navíc byly osoby podezřelé ze shora popsaného protiprávního jednání zachyceny pouze okrajově a velice nezřetelně," vysvětlil Hulan, proč případ uzavřeli až skoro po pěti měsících.

Podle mluvčího totiž museli policisté postupovat "na jednu stranu důsledně, ale na druhou velice opatrně, prověřovat prostředí, ze kterého mohli pachatelé pocházet. Navíc v každém momentu prošetřování hrozilo, že se hledané osoby dozví, že po nich jde kriminálka a takzvaně se ztratí v davu".

Rozbili i výlohy

Pachatele tedy policisté začali zatýkat až v polovině srpna a skončili až na konci minulého týdne. Zadrželi pět lidí ve věku od 19 do 22 let a obvinili je z poškození cizí věci a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Hrozí jim až tři roky vězení.

"Prošetřování navíc ukázalo, že dva z obviněných se ještě následně dopustili dalšího protiprávního jednání, když počátkem července rozbili u jedné z provozoven v Praze 6 Břevnově výlohy a poškodili i její vnitřní vybavení. I v tomto případě bylo důvodem ataku to, že na průčelí provozovny byly nápisy mající souvislost s konkrétním náboženstvím," dodal Hulan.

Koordinátor projektu HateFree Lukáš Houdek se o obvinění pěti lidí dozvěděl před chvílí z Twitteru. "Nám samotným policie zatím neřekla nic, bližší informace nemám. Nechci posuzovat dobu ani správnost policejního šetření, protože v protokolech se nevyznám," řekl Aktuálně.cz. "Je pro nás nicméně naprosto zásadní, že policie zjistila, kdo je pachatelem," dodal.

Poškozeným majitelům podniků i samotnému hnutí vyjádřila po útocích podporu i pražská primátorka Adriana Krnáčová. Ta prosadila, aby se do kampaně proti nenávisti zapojil i magistrát. Krok Krnáčové tehdy kritizovali někteří členové ODS, kteří jej označili za populismus.

Nečekal jsem takovou odezvu od brněnských nácků. Výhrůžky nemířily jen proti mně, nenávist byla vůči všem, říká náměstek brněnského primátora Hollan. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy