Policie znovu prověří zakázky ČEZ pro Škodu Plzeň

ČTK ČTK
16. 5. 2012 13:02
Policie případ odložila předčasně a musí ověřit některé informace
Bývalý šéf ČEZ Martin Roman.
Bývalý šéf ČEZ Martin Roman. | Foto: CSR Fórum

Praha - Protikorupční policie se bude znovu zabývat zakázkami energetického gigantu ČEZ pro Škodu Plzeň.

Policie případ odložila předčasně a musí ověřit některé informace. Rozhodlo o tom Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ), které přezkoumávalo postup policie a městských žalobců, kteří s rozhodnutím policie souhlasili.

Informovala o tom mluvčí VSZ Irena Válová.

"Kontrolou bylo zjištěno, že policejní orgán v této věci neověřil informace získané z veřejných zdrojů, nezjišťoval pravost dokumentů, na základě kterých bylo zahájeno trestní řízení," uvedla mluvčí.

Podle ní dozorová státní zástupkyně vydala pokyn k ověření některých dokumentů u švýcarských úřadů. Teprve poté bude moci být v případu rozhodnuto.

Policie prověřovala zadávání veřejných zakázek ze strany tehdejšího šéfa ČEZ Martina Romana. Neprokázala však jeho majetkovou účast ve společnostech Škoda či Škoda Holding a.s. v době, kdy byl generálním ředitelem a předsedou představenstva ČEZ.

Policii se také nepodařilo prokázat, že by ovlivňoval zadávání veřejných zakázek ve prospěch společnosti Škoda Holding, anebo jí opatřoval jiné výhody.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se zakázkami zabýval od loňského listopadu pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) předtím upozorňoval na možný střet zájmů Romana kvůli mnohamiliardovým zakázkám ČEZ pro Škodu.

Podle MfD bylo podezření, že měl na Škodu vlastnické nebo finanční vazby i v době, kdy již šéfoval ČEZ.

Loni v září ve funkci ředitele ČEZ zhruba po sedmi letech skončil a stal se novým předsedou dozorčí rady společnosti.

Roman řídil Škodu Holding v letech 2000 až 2004, firmu stabilizoval před jejím prodejem skupině Appian. Poté se stal generálním ředitelem energetické společnosti.

Z informací dříve zveřejněných MfD vyplývá, že v některých firmách, přes které tekly prostředky na nákup Škody skupinou Appian, figurovali i tehdejší manažeři Škody v čele s Romanem.

 

Právě se děje

Další zprávy