Policie začala zjišťovat, proč v centru Prahy spadla část domu. Kriminalistům pomáhá i dron

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2018 13:02
Podle zjištěných informací a stop a za pomoci odborníků budou vyšetřovatelé zjišťovat příčinu zřícení a případnou trestní odpovědnost.
Zřícená budova v Mikulandské ulici.
Zřícená budova v Mikulandské ulici. | Foto: ČTK

Praha - Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž se v úterý dopoledne zřítila dvě patra a zranila tři dělníky, ve středu dopoledne začali ohledávat kriminalisté. Informoval o tom mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Případ zatím policisté vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle zjištěných informací a stop a za pomoci odborníků budou vyšetřovatelé zjišťovat příčinu zřícení a případnou trestní odpovědnost.

K ohledaní místa události byl využit i policejní dron. "Policejní dron byl k ohledání využit především proto, že místo události je s ohledem na nestabilitu budovy stále nebezpečné," uvedla policie na Twitteru.

Budovu policisté převzali v úterý pozdě večer poté, co hasiči ukončili záchranné práce. I když měli podezření, že pod sutinami ještě mohou být další zavalení lidé, nikoho dalšího už nenašli. Budova je nestabilní, statik ji prohlásil za nebezpečnou.

Hasiči krátce po zřícení části budovy našli pod troskami dva lidi, třetí zraněný člověk vyprostit nepotřeboval. Všichni tři dělníci skončili v nemocnici, přičemž stav jednoho z nich byl velmi vážný. Záchranná služba ho v umělém spánku převezla do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). "Stav těžce zraněného pacienta nadále vyžaduje intenzivní péči," sdělila mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Už v úterý byli na místě neštěstí kromě všech složek integrovaného záchranného systému také kynologové městské policie se psy cvičenými na hledání zavalených lidí, inspektoři práce, statici, psychologové, členové Českého červeného kříže, specialisté z báňské služby i představitelé hlavního města. Budovu přes noc hlídali policisté a strážníci. Mikulandská ulice je od Národní třídy i Ostrovní ulice nadále uzavřena, za doprovodu policistů se do ní dostanou lidé, kteří tam bydlí nebo pracují.

Budova, která není památkově chráněná, byla postavena na konci 19. století. Sídlila v ní základní škola. Po přestavbě, kterou provádí Metrostav, se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty UMPRUM. "Za představitele Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze konstatuji, že naše myšlenky se v prvé řadě soustředily na záchranu a zdravotní stav poraněných dělníků. Na druhé straně teprve nyní okolnosti umožní získat dostatečně validní informace k vyhodnocení příčin této nešťastné události," sdělil rektor UMPRUM Jindřich Smetana. Kdy bude možné ve stavebních pracích pokračovat a jaká budou další opatření, se rozhodne až následně, dodal. Podle Metrostavu nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce.

Na místo zřícené budovy se přijela v úterý podívat i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Řekla, že je potřebné prověřit i roli památkářů Národního památkového ústavu, kteří podle ní možná nutili projektanty k "nestandardním postupům". Národní památkový ústav takový výrok považuje za absurdní a jakoukoliv odpovědnost odmítá. Uvedl, že postupoval vždy standardně a v souladu se zákonem o památkové péči.

V centru Prahy se na stavbě zřítil strop budovy a zavalil lidi | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

Další zprávy