Policie vyšetřuje případ prvního Čecha, který chtěl k Islámskému státu. Hrozí mu 12 let vězení

ČTK ČTK
31. 7. 2016 12:25
Policie vyšetřuje případ prvního Čecha, který se chtěl podle ní přidat k teroristům organizace Islámský stát. Muž je ve vazbě, hrozí mu trest vězení od tří do dvanácti let. Zadržen byl letos v lednu v Turecku na jednom z tamních mezinárodních letišť. Podle dostupných informací nebyl muž součástí větší skupiny dalších lidí. Píše to týdeník Respekt ve svém pondělním čísle.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Policie podle informací časopisu Respektu vyšetřuje případ prvního Čecha, který se údajně hodlal přidat k tzv. Islámského státu. Podle všeho nebyl součástí větší skupiny, jednal pouze sám za sebe.

Policie muže zpočátku vyšetřovala na svobodě. "O vazbě bylo rozhodnuto nedávno, důvodem byla obava z pokračování trestné činnosti a možnost útěku," řekla týdeníku místopředsedkyně Okresního soudu Plzeň-jih Simona Kuboušková.

Při zadržení v Turecku měl muž podle informací Respektu u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecké policii muž údajně přiznal, že plánuje přechod do Sýrie, která je zmítaná občanskou válkou a jejíž části jsou pod kontrolou Islámského státu. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a zároveň informovali své české kolegy. Případem se podle týdeníku zabývá protiextremistické oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Ve výpovědích muž sdělil, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k Islámskému státu, píše Respekt. Důvod jeho plánů není jasný. Týdeník identitu muže zná, kvůli rané fázi vyšetřování a jeho rodině se redakce rozhodla ji nezveřejnit. Stejným uživatelským jménem, které muž používá na Twitteru, byla jako oblíbené položky v minulosti označena videa propagující džihádisty, uvedl Respekt (další informace přinese v novém čísle 31/2016, které vychází v pondělí 1. 8.).

Od začátku občanské války v Sýrii do ní odešlo bojovat víc než 20 000 lidí ze zahraničí. Přes 4000 tvoří Evropané a Američané, z Evropy nejvíc z Belgie, Francie, Německa a Velké Británie.

 

Právě se děje

Další zprávy