Policie výrazně posílí. Její šéf pošle do ulic 1500 nováčků

Radek Nohl Radek Nohl
4. 4. 2015 12:03
Další více než tisícovka policistů pak podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého posílí bojovníky proti drogám, protikorupční jednotku nebo útvar pro odhalování mafiánů.
Více policistů v ulicích. Policie chce v dalších letech posílit.
Více policistů v ulicích. Policie chce v dalších letech posílit. | Foto: Reuters

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý přišel s ambiciózním plánem. Během příštích pěti let chce přijmout čtyři tisíce nových policistů, kteří mají posílit současný čtyřicetitisícový sbor.

Nově teď Tuhý pro Aktuálně.cz popsal, kde přesně by noví strážci zákona měli sloužit.

"Už teď mohu říci, že zhruba 1 200 až 1 500 policistů by mělo jít do struktury uniformované policie. Jsou v tom zahrnuti příslušníci obvodních oddělení, specializovaných pořádkových jednotek, zásahových jednotek i dopravní policie," prohlásil Tuhý.

Kde dál bude policie posilovat?

Další více než tisícovka policistů by měla posílit Národní protidrogovou centrálu, protikorupční policii či Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. A dvě stě policistů by mělo řešit počítačovou kriminalitu. Nyní má totiž policie na tento druh zločinu vyčleněno jen 75 lidí. Posílení je tedy téměř trojnásobné.

"Dnes je na světě čtyřicet procent lidí online. Všechny studie a analýzy ukazují, že do dvou let tento údaj vzroste o deset procent. Už dnes registrujeme kyberzločin, který se prolíná do zločineckých struktur. Jde nám o specialisty, kteří budou umět trestnou činnost tohoto druhu vyšetřovat, a zároveň o specialisty, kteří ji budou umět také odhalovat," vysvětluje Tuhý.

Argument, že česká policie má příslušníků dost a je v poměru k počtu obyvatel jednou z nejpočetnějších v Evropě, policejní prezident relativizuje: "V přímém výkonu služby je ale policistů mnohem méně, něco přes dvacet tisíc. A my skutečně nespíme a víme, že potřebujeme posílit," odmítá kritiky.

Materiál, v němž policie detailně popíše, jaké složky posílí nejvíce, chce Tuhý předložit během několika týdnů Bezpečnostní radě státu.

Lépe vyzbrojené hlídky

Kvůli nedávné střelbě v Uherském Brodě chce policie také zřídit specializované hlídky. Jedna či dvě by měly operovat na každém území, které odpovídá bývalému okresu.

"Cílem je, aby se speciální a moderně vybavená hlídka s dlouhými zbraněmi a balistickými prostředky dostala zhruba do deseti minut do každého místa v této zemi," dodal Tuhý.

Policie chce velké vrtulníky

Jak už Aktuálně.cz před několika dny informovalo, policie nemá ani velkokapacitní vrtulníky pro rychlý přesun speciálních jednotek. V případě potřeby si ho musí půjčit od armády nebo jet po silnici. Policejní prezident proto nyní hodlá na politiky zatlačit, aby moderní stroje policistům koupili.

Jde sice o nákladnou investici - jeden vrtulník může v závislosti na typu a výbavě přijít až na 700 milionů korun - přesto si chce Tuhý po únorové tragédii říct ne o jeden, ale rovnou o dva vrtulníky. Jeden by byl k dispozici v Praze a druhý by mohl být v Brně.

Policie má nyní k dispozici pouze menší helikoptéry, do kterých se vejde maximálně sedm plně vyzbrojených mužů. Celá jednotka má ovšem zpravidla dvojnásobný počet policistů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy