Účinkování policistů v seriálu schválili nadřízení, kritika prezidia nás mrzí, brání se Prima

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
23. 10. 2017 20:20
Minulé úterý vydalo Policejní prezidium tiskovou zprávu, ve které kritizuje pořad Policie v akci. Zahájilo také vnitřní kontrolu, jestli angažmá strážců zákona v seriálu Primy neporušilo předpisy. Televize však tvrdí, že všichni policisté měli povolení k natáčení a chtějí v něm pokračovat. Kontrola uvnitř sboru sice probíhá, ale zatím nic nenašla. "Cílem pořadu je ukázat televizně zpracovanou realitu policejní každodenní náročné práce. Rozhodně odmítáme, že bychom tímto unikátním televizním formátem chtěli policii jakkoliv znevažovat," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jana Vondroušová, dramaturgyně vývoje nových pořadů televize Prima.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Lukáš Bíba

Minulý týden vydalo Policejní prezidium tiskovou zprávu, kde kritizovalo pořad Police v akci. Vadí jim, že dílo má formát "reality show" a některé scény jsou moc vyhrocené. Co na takové hodnocení říkáte?

Nepřísluší nám hodnotit stanovisko Policejního prezidia, i když jejich kritika nás mrzí, neboť Policejní prezidium bylo ze strany vedení FTV Prima o natáčení tohoto pořadu i jeho tonalitě informované. Navíc tento pořad již běží jak v Německu, tak třeba i na Slovensku bez jakýchkoliv problémů ze strany tamních policejních orgánů.

Policie také zahájila kvůli pořadu vnitřní kontrolu. Důvodem je, že v seriálu hrají skuteční policisté. Proč jste se pro pořad rozhodli najmout skutečné strážce zákona?

Od samého začátku nám šlo o maximální možnou autenticitu. Proto jsme přizvali ke spolupráci skutečné, praxí vytrénované profesionály z řad bezpečnostních složek, tedy i z řad Policie ČR, a produkce najala odborného poradce s bohatou policejní praxí.

Nebáli jste se, že může kvůli jejich učinkování dojít ke konfliktu s policií?

Produkce pořadu má od všech účinkujících policistů informaci, že jim účinkování jejich přímí nadřízení schválili. Nemyslíme si, že náš pořad Policie v akci bude příčinou ke konfliktu s policií. Cílem pořadu je ukázat televizně zpracovanou realitu policejní každodenní náročné práce. Rozhodně odmítáme, že bychom tímto unikátním televizním formátem chtěli policii jakkoliv znevažovat.

Co říkají na kritiku policisté, kteří v pořadu účinkují?

Policie kvůli pořadu šetří

Odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR se záležitostí i nadále zabývá. Do současné doby nebylo zjištěno, že by se policisté v souvislosti s účinkováním v tomto seriálu dopustili protiprávního jednání. Jejich vystupování v dalších dílech proto v tuto chvíli nelze zákonným způsobem regulovat. Názor a stanovisko vedení Policie ČR na tento seriál ale nadále trvá.

Mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien

S jednotlivými aktéry komunikuje produkce pořadu průběžně. Drtivá většina chce pokračovat v natáčení, protože ho chápou jako propagaci policejní práce.

Bylo těžké najít policisty, kteří by chtěli v pořadu účinkovat?

Nebylo a nás to těší. Policisté se hlásili i sami, protože se jim projekt líbí a chtějí jeho prostřednictvím ukázat, jak skutečně pracují. Reakce na situace vycházejí výhradně od nich díky jejich bohaté praxi. Podmínku bylo, aby každý z vybraných "herců" měl minimálně dvouletou praxi v terénu. Zároveň máme ze strany řadových policistů na pořad pozitivní reakce, kterých si velmi vážíme. Pochopili, že se jedná o televizní zpracování náročné reality policejní práce, snažící se o maximálně věrné zpracování.

Policie ale kritizuje, že scény v pořadu neodpovídají realitě a jsou moc vyhrocené. Kde jste pro scény brali inspiraci?

Inspirovali jsme se reálnými příběhy. Policisté v tomto pořadu řeší krádeže, přepadení, rodinné a sousedské spory či podezření z trestných činů - tedy situace, jejichž obětí se může stát kdokoliv. Některé případy tak můžou sloužit jako varovaní, jak se nenechat podvést a okrást. Jiné příběhy diváky možná i pobaví a potěší, protože končí dobře či nápravou.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Musil dostal za faul na Marcinka jednozápasový trest

Hokejový útočník Adam Musil z Liberce dostal od disciplinární komise extraligy jednozápasový trest za faul na Tomáše Marcinka z Třince v nedělním prvním finálovém utkání play off. Čtyřiadvacetiletý hráč tak vynechá dnešní druhý duel série, který se hraje opět na ledě Ocelářů. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Další zprávy