Čeští odpůrci islámu pálili korán. V Příbrami přišel jeden člověk, pražskou akci řeší policie

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
21. 2. 2017 14:55
Případ Slovenky, které hrozí až šest let za pomočení a spálení koránu, vyvolal v Česku vlnu pálení posvátné knihy muslimů. Pražskou akcí se už zabývá policie. Organizátoři totiž neměli na setkání povolení a někdo na ně podal trestní oznámení.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Policie se zabývá pálením koránu v Praze. Skupina odpůrců islámu se touto akcí snažila protestovat proti zatčení ženy na Slovensku, která na videu posvátnou knihu muslimů pomočila a pak následně zapálila. Navíc na záznamu muslimům vyhrožovala. Slovenská policie ženu minulý týden zatkla a nyní jí hrozí až 6 let vězení.

Shromáždění na její podporu se konala v několika českých městech a součástí akcí bylo i ničení koránu. Pár desítek lidí přišlo do pražské Stromovky. Proti nim protestovala méně početná skupina lidskoprávních aktivistů.

Bez povolení

Na akci však odpůrci islámu neměli povolení. "Neřešili jsme nic zásadního, nic protiprávního, vyjma toho, že budeme oslovovat organizátorku toho pálení pro podezření o porušení shromažďovacího práva. Akce nebyla oznámena úředníkům pražského magistrátu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Úředníci a kriminalisté si sice na akci nevšimli žádného porušení zákona, policie chce ale nahrávky z pálení koránu prostudovat, jestli jim něco neuniklo. Už teď je jasné, že ničení koránu bude mít dohru. Někdo na setkání odpůrců islámu podal trestní oznámení. "Budeme se mu věnovat," tvrdí Hulan.

Kromě Prahy se korán měl pálit i v Pardubicích, Zlíně a Příbrami. Některá oddělení policie je ale nezaznamenala. "Nemáme žádnou informaci, že by v Příbrami obdobná akce proběhla," oznámila mluvčí tamní policie Monika Schindlová. Podle videa z akce na sociální síti Facebook se však v tomto případě jednalo jen o akci jednotlivce. Videa z pálení šířená přes sociální sítě mají za den už několik tisíc zhlédnutí.

V Náměšti se zase pokoušeli knihu spálit spolu se dvěma špekáčky na zahradním grilu, který umístili pod českou vlajku. Na Pardubickém náměstí zase vyrostl stánek a korán se pálil veřejně v kbelíku.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy