Čeští odpůrci islámu pálili korán. V Příbrami přišel jeden člověk, pražskou akci řeší policie

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
21. 2. 2017 14:55
Případ Slovenky, které hrozí až šest let za pomočení a spálení koránu, vyvolal v Česku vlnu pálení posvátné knihy muslimů. Pražskou akcí se už zabývá policie. Organizátoři totiž neměli na setkání povolení a někdo na ně podal trestní oznámení.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Policie se zabývá pálením koránu v Praze. Skupina odpůrců islámu se touto akcí snažila protestovat proti zatčení ženy na Slovensku, která na videu posvátnou knihu muslimů pomočila a pak následně zapálila. Navíc na záznamu muslimům vyhrožovala. Slovenská policie ženu minulý týden zatkla a nyní jí hrozí až 6 let vězení.

Shromáždění na její podporu se konala v několika českých městech a součástí akcí bylo i ničení koránu. Pár desítek lidí přišlo do pražské Stromovky. Proti nim protestovala méně početná skupina lidskoprávních aktivistů.

Bez povolení

Na akci však odpůrci islámu neměli povolení. "Neřešili jsme nic zásadního, nic protiprávního, vyjma toho, že budeme oslovovat organizátorku toho pálení pro podezření o porušení shromažďovacího práva. Akce nebyla oznámena úředníkům pražského magistrátu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Úředníci a kriminalisté si sice na akci nevšimli žádného porušení zákona, policie chce ale nahrávky z pálení koránu prostudovat, jestli jim něco neuniklo. Už teď je jasné, že ničení koránu bude mít dohru. Někdo na setkání odpůrců islámu podal trestní oznámení. "Budeme se mu věnovat," tvrdí Hulan.

Kromě Prahy se korán měl pálit i v Pardubicích, Zlíně a Příbrami. Některá oddělení policie je ale nezaznamenala. "Nemáme žádnou informaci, že by v Příbrami obdobná akce proběhla," oznámila mluvčí tamní policie Monika Schindlová. Podle videa z akce na sociální síti Facebook se však v tomto případě jednalo jen o akci jednotlivce. Videa z pálení šířená přes sociální sítě mají za den už několik tisíc zhlédnutí.

V Náměšti se zase pokoušeli knihu spálit spolu se dvěma špekáčky na zahradním grilu, který umístili pod českou vlajku. Na Pardubickém náměstí zase vyrostl stánek a korán se pálil veřejně v kbelíku.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy