Radní podal na Konvičku trestní oznámení kvůli pálení koránu. Překročil meze špatného vkusu, říká

Jan Hejl Jan Hejl
8. 7. 2016 16:02
Brněnský radní Svatopluk Bartík podal trestní oznámení na odpůrce islámu Martina Konvičku, který na setkání svých příznivců před mešitou spálil stránky koránu. Komunální politik zvolený za Žít Brno se domnívá, že se Konvička mohl dopustit trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Podle něj Konvička překročil meze svého velmi špatného vkusu do trestní sféry. Martin Konvička, docent Jihočeské univerzity, už z dřívějška čelí obžalobě za podněcování k nenávisti.
Martin Konvička.
Martin Konvička. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Setkání odpůrců islámu před brněnskou mešitou, na kterém Martin Konvička pálil stránky koránu, se neobešlo bez odezvy. Radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík na něj podal trestní oznámení.

Politik zvolený za hnutí Žít Brno se domnívá, že se Konvička mohl dopustit trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

"Myslím, že Konvička a spol. překročili meze svého velmi špatného vkusu do trestní sféry," napsal Bartík Aktuálně.cz.

Lídr antiislámské iniciativy a docent Jihočeské univerzity Konvička akci uspořádal jako "oslavu" konce muslimského svátku ramadánu. Účastníkům rozdával pivo a guláš. Po vystoupení tanečnic ve spodním prádle a projevech na pódiu spálil několik stránek koránu a hodil je do připraveného kbelíku.

Radní může uspět

"Trestní oznámení jsem podal v kontextu řečí, že naše kultura je hodnotnější než islámská, pronášených na provokativním shromáždění před mešitou," doplnil Svatopluk Bartík.

Paragraf trestního zákona, který mohl Konvička zapálením svaté knihy muslimů porušit, hovoří o tom, že kdo "veřejně hanobí některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, bude potrestán odnětím svobody až na dva roky".

Podle advokáta Pavla Uhla, který se na trestní právo specializuje, není možné předvídat, jak orgány věc vyhodnotí. Připouští ale, že Konvička mohl zákon porušit. "Bude důležité určit, s jakým úmyslem byl korán zapálen a co tím chtěl dotyčný dát najevo," uvedl Uhl.

Happening odpůrců islámu bude v přestupkovém řízení řešit i radnice brněnské městské části.

Politik Konvička je od letošního dubna obžalovaný v jiné kauze. Státní zastupitelství ho viní z podněcování k nenávisti kvůli výrokům, které dřív pronesl na Facebooku na adresu muslimů. Konvička uvedl, že pokud vstoupí do politiky a vyhraje volby, muslimy "namele do masokostní moučky." Hovořil také o "koncentrácích" pro vyznavače islámské víry.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

OSN má obavy o desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy