Radní podal na Konvičku trestní oznámení kvůli pálení koránu. Překročil meze špatného vkusu, říká

Jan Hejl Jan Hejl
8. 7. 2016 16:02
Brněnský radní Svatopluk Bartík podal trestní oznámení na odpůrce islámu Martina Konvičku, který na setkání svých příznivců před mešitou spálil stránky koránu. Komunální politik zvolený za Žít Brno se domnívá, že se Konvička mohl dopustit trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Podle něj Konvička překročil meze svého velmi špatného vkusu do trestní sféry. Martin Konvička, docent Jihočeské univerzity, už z dřívějška čelí obžalobě za podněcování k nenávisti.
Martin Konvička.
Martin Konvička. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Setkání odpůrců islámu před brněnskou mešitou, na kterém Martin Konvička pálil stránky koránu, se neobešlo bez odezvy. Radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík na něj podal trestní oznámení.

Politik zvolený za hnutí Žít Brno se domnívá, že se Konvička mohl dopustit trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

"Myslím, že Konvička a spol. překročili meze svého velmi špatného vkusu do trestní sféry," napsal Bartík Aktuálně.cz.

Lídr antiislámské iniciativy a docent Jihočeské univerzity Konvička akci uspořádal jako "oslavu" konce muslimského svátku ramadánu. Účastníkům rozdával pivo a guláš. Po vystoupení tanečnic ve spodním prádle a projevech na pódiu spálil několik stránek koránu a hodil je do připraveného kbelíku.

Radní může uspět

"Trestní oznámení jsem podal v kontextu řečí, že naše kultura je hodnotnější než islámská, pronášených na provokativním shromáždění před mešitou," doplnil Svatopluk Bartík.

Paragraf trestního zákona, který mohl Konvička zapálením svaté knihy muslimů porušit, hovoří o tom, že kdo "veřejně hanobí některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, bude potrestán odnětím svobody až na dva roky".

Podle advokáta Pavla Uhla, který se na trestní právo specializuje, není možné předvídat, jak orgány věc vyhodnotí. Připouští ale, že Konvička mohl zákon porušit. "Bude důležité určit, s jakým úmyslem byl korán zapálen a co tím chtěl dotyčný dát najevo," uvedl Uhl.

Happening odpůrců islámu bude v přestupkovém řízení řešit i radnice brněnské městské části.

Politik Konvička je od letošního dubna obžalovaný v jiné kauze. Státní zastupitelství ho viní z podněcování k nenávisti kvůli výrokům, které dřív pronesl na Facebooku na adresu muslimů. Konvička uvedl, že pokud vstoupí do politiky a vyhraje volby, muslimy "namele do masokostní moučky." Hovořil také o "koncentrácích" pro vyznavače islámské víry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy