Policie rozšifrovala odposlechy Rittiga s Nečasovou

Domácí Domácí
Aktualizováno 1. 3. 2014 7:46
Detektivové uspěli, dostali se k novým hovorům lobbisty a současné manželky expremiéra
Ivo Rittig, Roman Janoušek a Jana Nagyová.
Ivo Rittig, Roman Janoušek a Jana Nagyová. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Detektivům z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří šetří kauzu někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (dnes Nečasové), se podařilo rozšifrovat část odposlechů.

Jedná se o hovory právě mezi nynější Nečasovou manželkou a lobbistou Ivo Rittigem. Píše o tom deník Právo.

Pro vyšetřovatele jde o posun zásadní. Policisté se tak nyní dostanou k dalším informacím, které Rittig a Nečasová spolu řešili. Oba jsou dnes obviněni.

Zatímco stíhání lobbisty Ivo Rittiga se týká praní špinavých v kauze pražského DDP, Nečasovou policie obvinila za trafiky pro exposlance ODS a v případu Vojenského zpravodajství. V něm jde mimo jiné o sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové.

Detektivové v současné době také zjišťují, kdo bývalé pravé ruce premiéra Petra Nečase kupoval drahé dárky. Deník Aktuálně.cz tento týden upozornil na to, že policie kvůli tomu již podruhé navštívila jeden z luxusních obchodů v pražské ulici Pařížská.

Kriminalisty čeká náročná práce. Musí k jednotlivým cennostem přiřadit jejich dárce a pak rozklíčovat, za co byly Nagyové předány. Tedy zda jejich přijetím porušila zákony, nebo pouze etický kodex Úřadu vlády.

I šéf ČEZ kupoval Nečasové dary. Mezi nim je ale velmi blízký vztah.
I šéf ČEZ kupoval Nečasové dary. Mezi nim je ale velmi blízký vztah. | Foto: Vojtěch Marek

Na jména prvních známých dárců upozornil deník MF Dnes a týdeník Respekt. Advokát Muzikář koupil u Cartiera náhrdelník a poté náramek z téže kolekce, které pak policie našla při prohlídce u Nečasové.

Šéf ČEZ Daniel Beneš zase uvedl, že "případné osobní dárky k Vánocům či narozeninám jsou adekvátní jeho příjmu", který přitom činí zhruba půl milionu korun měsíčně.

Dalším dárcem byl nedávno odvolaný ředitel pozemkového úřadu Petr Šťovíček. Ten přiznal, že Nečasové daroval krátce před Vánocemi 2012 kabelku za patnáct tisíc korun.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Objem úvěrů na bydlení stoupl v červnu na rekordních 39,5 miliard korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu 39,5 miliardy korun. Je to o 8,6 miliardy více než v květnu a o 20 miliard korun více než v červnu 2020. Letošní červen je tak nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Dynamika růstu objemu nově poskytnutých hypoték, která byla již za květen v meziročním srovnání označená za neskutečnou, byla v červnu překonána o několik koňských délek. Lidé při porovnání vývoje sazeb vědí, že porostou, a jsou přesvědčeni, že ceny nemovitostí také nemají protisměrně působící faktory," uvedl hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Index RPSN, tedy průměrná roční procentní sazba nákladů, podle statistiky ČNB stoupl v červnu u hypotečních úvěrů o 0,05 procentního bodu na 2,26 procenta. V červnu tedy pokračoval "plíživý" růst sazeb RPSN zhruba stejným tempem jako v předchozím měsíci. Úroková sazba stoupla rovněž, a to o 0,06 bodu na 2,12 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy