Policie rozkryla mezinárodní síť výrobců tabáku

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2013 13:46
Šest lidí obvinila z krácení daně, stát připravili o 70 milionů korun.
Foto: Reuters

Pardubice - Policie a celníci rozkryli síť nelegální výroby a distribuce řezaného tabáku s daňovým únikem 70 milionů korun. Zadrželi 14 lidí, šest obvinili.

Případ má evropský rozměr, zasahuje do Polska, Slovenska, Německa a Nizozemska, v České republice je jeho rozsah ojedinělý, uvedli v úterý v Pardubicích zástupci policie a Generálního ředitelství cel.

Skupina legálně dovážela tabákové listy, které zpracovávala a distribuovala v tuzemsku i zahraničí. Neodváděla však spotřební daň a při vývozu tabák deklarovala jako jiné zboží.

Na objasňování případu se podílelo v Česku asi 250 policistů a celníků, další desítky jich zaměstnal v cizině.

Akce Tabáček 

Při akci nazvané Tabáček policie provedla tři desítky domovních prohlídek a prohlídek skladů a kanceláří v pěti krajích. Zabavili strojní zařízení, velké množství tabáku, dokumenty, zhruba deset milionů korun v hotovosti, cennosti a další předměty.

Z šesti mužů ve věku 40 až 50 let ze Středočeského, Libereckého, Jihočeského, Olomouckého kraje a z Prahy obviněných z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby byla na pět uvalena vazba. Policie dva z nich považuje za hlavní organizátory. Obviněným hrozí pět až deset let vězení.

Výrobna řezaného tabáku se nacházela ve firemním areálu u obce Řídký na Svitavsku.

"Byla zde umístěna linka na zpracování, v rámci areálu působila i další obchodní společnost, která měla v pronajatých prostorách zřízen daňový sklad, což s nelegální výrobou souviselo," řekl policejní vyšetřovatel Ondřej Starý. Další sklady byly objeveny v zahraničí.

V areálu u obce Řídký mají provozovny pražské společnosti L.T.B.C. a BSB 1881. Prvně jmenovanou policie a celníci vyšetřovali pro podezření z daňových úniků při prodeji tabáku již v roce 2006. Společníky jsou podle obchodního rejstříku Robert Kafka a Pavel Kundra. Firmu BSB 1881 vlastní společnost Costra z Velké Británie, jednatelem je Jaroslav Staněk .

Policisté zatím nenašli výnosy z trestné činnosti, zajistili ale majetek obviněných fyzických a právnických osob, hlavně peníze na bankovních účtech, automobily, nemovitosti a další věci v celkové hodnotě několika desítek milionů korun.

Policie nevylučuje, že budou obviněny další osoby, protože prohlídky zatím nejsou ukončeny.

 

Právě se děje

Další zprávy