Policie prověřuje stavbu tunelů v Brně za 12 miliard korun

ČTK ČTK
9. 9. 2014 6:55
Původně měla stavba přijít na 3,5 miliardy, konečná cena Královopolských tunelů se však vyšplhala na 12 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Policie prověřuje stavbu Královopolských tunelů v Brně za 12 miliard Kč. V úterním vydání Mladé fronty Dnes to uvedl mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle deníku policii zajímá, zda účty odpovídají rozsahu prací. Původně měla stavba přijít jen na 3,5 miliardy. Tunely jsou součástí městského okruhu, tvoří je dva tubusy o délce 1,2 kilometru a fungují od roku 2012. Stavbu prováděly firmy OHL-ŽS, Metrostav a Subterra.

Mluvčí detektivů potvrdil deníku, že se policie o tunely zajímá, ale podrobnosti zveřejnit nechtěl. Věc je ve stadiu prověřování, uvedl Ibehej.

Podle MF Dnes si policisté vyžádali od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) například stavební deníky či informace, z čeho ředitelství vycházelo při vystavování faktur a ověřování jejich plnění.

Podezření i kolem dalšího tunelu

Policisté také údajně chtějí vyjádření, jak ŘSD přistoupilo k výsledkům auditu, který v roce 2010 nařídil tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. Podle auditu docházelo při stavbě k nehospodárnému vynakládání veřejných prostředků.

ŘSD se nyní nechtělo ke stavbě vyjadřovat, již dříve ale šéfka brněnské pobočky ředitelství Věra Hoderová vysvětlovala prodražení stavby tím, že se zpřísnily normy, píše MF Dnes.

Podezřelé okolnosti provázejí podle úterních Hospodářských novin také práce na dalším brněnském tunelu. ŘSD zadalo opravy Pisáreckého tunelu za 31 milionů korun firmě Lamtech CZ.

Firma má ale podle deníku pouze jednoho zaměstnance, ačkoli bylo v podmínkách tendru, že vítěz musí provést klíčové práce sám, bez subdodavatelů. ŘSD se nechtělo k tendru vyjadřovat, protože ještě neskončila lhůta pro námitky, píše deník.

 

Právě se děje

před 31 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 41 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy