Policie prověřuje stavbu tunelů v Brně za 12 miliard korun

ČTK ČTK
9. 9. 2014 6:55
Původně měla stavba přijít na 3,5 miliardy, konečná cena Královopolských tunelů se však vyšplhala na 12 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Policie prověřuje stavbu Královopolských tunelů v Brně za 12 miliard Kč. V úterním vydání Mladé fronty Dnes to uvedl mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle deníku policii zajímá, zda účty odpovídají rozsahu prací. Původně měla stavba přijít jen na 3,5 miliardy. Tunely jsou součástí městského okruhu, tvoří je dva tubusy o délce 1,2 kilometru a fungují od roku 2012. Stavbu prováděly firmy OHL-ŽS, Metrostav a Subterra.

Mluvčí detektivů potvrdil deníku, že se policie o tunely zajímá, ale podrobnosti zveřejnit nechtěl. Věc je ve stadiu prověřování, uvedl Ibehej.

Podle MF Dnes si policisté vyžádali od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) například stavební deníky či informace, z čeho ředitelství vycházelo při vystavování faktur a ověřování jejich plnění.

Podezření i kolem dalšího tunelu

Policisté také údajně chtějí vyjádření, jak ŘSD přistoupilo k výsledkům auditu, který v roce 2010 nařídil tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. Podle auditu docházelo při stavbě k nehospodárnému vynakládání veřejných prostředků.

ŘSD se nyní nechtělo ke stavbě vyjadřovat, již dříve ale šéfka brněnské pobočky ředitelství Věra Hoderová vysvětlovala prodražení stavby tím, že se zpřísnily normy, píše MF Dnes.

Podezřelé okolnosti provázejí podle úterních Hospodářských novin také práce na dalším brněnském tunelu. ŘSD zadalo opravy Pisáreckého tunelu za 31 milionů korun firmě Lamtech CZ.

Firma má ale podle deníku pouze jednoho zaměstnance, ačkoli bylo v podmínkách tendru, že vítěz musí provést klíčové práce sám, bez subdodavatelů. ŘSD se nechtělo k tendru vyjadřovat, protože ještě neskončila lhůta pro námitky, píše deník.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy