Policie odložila Kalouskovu kauzu internetového sázení

ČTK ČTK
19. 3. 2013 15:50
Ministr podle žaloby v roce 2008 povolil za úplatek od firmy Penta internetové sázky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie odložila kauzu ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska prověřovaného v souvislosti s internetovým sázením. Státní zástupce její usnesení potvrdil.

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že rozhodnutí je pravomocné.

Policie se zabývala podezřením, že Kalousek v roce 2008 ještě jako ministr financí za KDU-ČSL povolil internetové kurzové sázky za několikamilionový úplatek od šéfa investiční skupiny Penta Marka Dospivy.

Podle policistů se však podezření, že se stal trestný čin, nepotvrdilo. "Státní zastupitelství po přezkoumání usnesení o odložení věci akceptovalo," uvedla Zenklová. Jelikož v kauze nefigurovali žádní poškození, nemá si kdo proti tomuto rozhodnutí podat stížnost.

Na Kalouska podal na podzim 2011 trestní oznámení bývalý místopředseda strany Věci veřejné Tomáš Jarolím.

Podle dřívějších informací deníku Právo detektivové prověřovali kauzu kvůli podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku a uplácení.

Ve spisu prý byl uveden přímo Kalousek jako podezřelý z přijetí úplatku a zneužití pravomocí a Dospiva jako ten, kdo měl ministra financí uplatit. Oba však takové obvinění popřeli.

Případ už policie jednou odložila

Policisté případ odložili již loni na jaře. I tehdy uváděli, že nezjistili nic, co by je vedlo k zahájení trestního stíhání. Žalobce však tehdy dospěl k názoru, že bylo rozhodnutí policie předčasné. Kauzu vrátil k došetření.

Jarolím tehdy řekl, že přímo ve svém podání odkázal policisty na svědky, kteří mohou podezření o korupci při povolování internetového sázení potvrdit.

Podívejte se na demonstraci proti Kalouskovi:

Penta vlastní mimo jiné sázkovou společnost Fortuna, která o povolení internetového sázení dlouho usilovala. Povolení internetového sázení bylo v roce 2008 vydáno pro společnosti Fortuna, Sazka, Synot Tip, Tipsport a Chance. Platné je na deset let.

TOP 09 v minulosti obdržela sponzorský dar 11 milionů korun od brněnského podnikatele Dušana Novotného a podle Práva se již delší čas spekuluje o tom, zda ve skutečnosti nešlo o peníze od Penty.

Ta od Novotného v roce 2004 odkoupila síť lékáren. Policie proto nyní prověřuje, zda Penta neposlala peníze na účet TOP 09 přes prostředníka, kterým by mohl být právě Novotný.

 

Právě se děje

Další zprávy