Policie nejspíš objasnila 20 let starou vraždu mafiánského bosse. Zadržela Mrázkova bodyguarda

ČTK ČTK
17. 3. 2016 18:10
Policie zřejmě objasnila dvacet let starou vraždu šéfa podsvětí 90. let Antonína Běly. Z vraždy byl obviněn Pavel Šrytr, který pracoval jako osobní strážce Běly a později i kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Běla byl zavražděn v dubnu 1996 ve své vile v Úvalech u Prahy. Vraždu tehdy provedlo maskované komando. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. V médiích se tehdy objevovaly také informace, že za vraždou Běly stál právě "kmotr" Mrázek.
Foto: ČTK

Praha - Policejní tým Tempus vyřešil vraždu jednoho z šéfů tuzemského podsvětí Antonína Běly, která se stala před 20 lety. Obviněn z ní byl dvaapadesátiletý Pavel Šrytr, který dělal Bělovi osobního strážce. Později chránil kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, který byl zavražděn o deset let později.

Soud Šrytra poslal do vazby kvůli obavám z útěku a možnosti ovlivňování svědků. Případ má na starosti státní zástupce Tomáš Milec, který uvedl, že obviněnému hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest za vraždu ve formě spolupachatelství.

Běla byl zavražděn v dubnu 1996 před svou vilou v Úvalech u Prahy, za několik dnů by tak u případu uplynula promlčecí lhůta.

Podle ČTK byl pachatel zadržen na základě nových svědeckých výpovědí, které se podařilo detektivům získat. "Soud rozhodl, že existují důvody vazby útěkové, to znamená, že by uprchl nebo se skrýval. Je to dáno vysokým trestem, který mu hrozí," řekl soudce Jiří Wažik, který podezřelého poslal do vazby.

Dalším důvodem bylo možné ovlivňování svědků. "Nemuseli by vypovídat podle skutečnosti," doplnil Wažik. Podle Milce budou výpovědi svědků jedním ze zásadních důkazů v kauze, protože jde o velmi starou záležitost. "Vyšetřování je na samotném začátku," zdůraznil Milec.

Šrytra k soudnímu jednání o vazbě za přísných bezpečnostních podmínek přivedli zakuklení policisté ozbrojení samopaly. Muž měl na sobě maskáčovou bundu a hlavu mu zakrývala kapuce. Advokát Miroslav Kříženecký podal proti rozhodnutí o vazbě stížnost.

Nejsou mu jasné důvody, proč byl jeho klient zadržen 31 dní před promlčením vraždy. "Pavel ví o té věci, že se něco otevírá už delší dobu, takže proč by utíkal, když by se mohl schovat na měsíc a bylo by to promlčeno. Nic takového neudělal," řekl novinářům Kříženecký, který byl v minulosti také právníkem Mrázka. Jeho klient prý cítí "velkou křivdu".

Policie pátrá po dalším pachateli

Na případ upozornil Český rozhlas, podle kterého policisté pátrají i po dalším možném pachateli. Zatím ho ale nenašli.

Vraždu Běly před 20 lety provedlo maskované komando. Skupina maskovaných ozbrojenců, kteří vnikli o sobotní noci do Bělova domu, si údajně odnesla mnohamilionový lup. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. V médiích se tehdy objevovaly také informace, že za vraždou Běly stál právě Mrázek. Další informace hovořily o tom, že vražda souvisela s vyřizováním účtů mezi arménským a gruzínským zločineckým gangem.

Šrytrovo jméno v minulosti figurovalo i v jiných případech. Dostal například podmíněný trest za to, že chtěl po volbách v roce 2006 uplatit poslance ČSSD Pavla Ploce. Podle rozsudku nabídl Plocovi pět milionů za přestup z klubu ČSSD do Strany zelených.

Na dopadení Šrytra se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu. Tým od té doby objasnil několik případů - vraždu vymahače dluhů v Praze z roku 1993, brutální vraždu podnikatele v Otrokovicích z roku 2005, vraždu číšníka na zlínském sídlišti z roku 2001 nebo vraždy podnikatelů zapletených do nelegálních obchodů s lehkými topnými oleji (LTO) ve Zlíně a Uherském Hradišti z roku 1995.

Pravomocným odsuzujícím rozsudkem zatím skončila pouze vražda číšníka, za kterou dostal pachatel 17 let vězení. Vražda vymahače dluhů v Praze naopak skončila pravomocným osvobozením čtyř mužů, kteří byli z vraždy obviněni. Další případy soudy řeší.

Fascinuje mě, jak lidé z podsvětí dokážou ovlivňovat vysokou politiku a veřejné mínění, popisuje novinář Jaroslav Kmenta. Z Radovana Krejčíře se podle něj stal gangster mezinárodního formátu. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy