Policie nejspíš objasnila 20 let starou vraždu mafiánského bosse. Zadržela Mrázkova bodyguarda

ČTK ČTK
17. 3. 2016 18:10
Policie zřejmě objasnila dvacet let starou vraždu šéfa podsvětí 90. let Antonína Běly. Z vraždy byl obviněn Pavel Šrytr, který pracoval jako osobní strážce Běly a později i kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Běla byl zavražděn v dubnu 1996 ve své vile v Úvalech u Prahy. Vraždu tehdy provedlo maskované komando. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. V médiích se tehdy objevovaly také informace, že za vraždou Běly stál právě "kmotr" Mrázek.
Foto: ČTK

Praha - Policejní tým Tempus vyřešil vraždu jednoho z šéfů tuzemského podsvětí Antonína Běly, která se stala před 20 lety. Obviněn z ní byl dvaapadesátiletý Pavel Šrytr, který dělal Bělovi osobního strážce. Později chránil kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, který byl zavražděn o deset let později.

Soud Šrytra poslal do vazby kvůli obavám z útěku a možnosti ovlivňování svědků. Případ má na starosti státní zástupce Tomáš Milec, který uvedl, že obviněnému hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest za vraždu ve formě spolupachatelství.

Běla byl zavražděn v dubnu 1996 před svou vilou v Úvalech u Prahy, za několik dnů by tak u případu uplynula promlčecí lhůta.

Podle ČTK byl pachatel zadržen na základě nových svědeckých výpovědí, které se podařilo detektivům získat. "Soud rozhodl, že existují důvody vazby útěkové, to znamená, že by uprchl nebo se skrýval. Je to dáno vysokým trestem, který mu hrozí," řekl soudce Jiří Wažik, který podezřelého poslal do vazby.

Dalším důvodem bylo možné ovlivňování svědků. "Nemuseli by vypovídat podle skutečnosti," doplnil Wažik. Podle Milce budou výpovědi svědků jedním ze zásadních důkazů v kauze, protože jde o velmi starou záležitost. "Vyšetřování je na samotném začátku," zdůraznil Milec.

Šrytra k soudnímu jednání o vazbě za přísných bezpečnostních podmínek přivedli zakuklení policisté ozbrojení samopaly. Muž měl na sobě maskáčovou bundu a hlavu mu zakrývala kapuce. Advokát Miroslav Kříženecký podal proti rozhodnutí o vazbě stížnost.

Nejsou mu jasné důvody, proč byl jeho klient zadržen 31 dní před promlčením vraždy. "Pavel ví o té věci, že se něco otevírá už delší dobu, takže proč by utíkal, když by se mohl schovat na měsíc a bylo by to promlčeno. Nic takového neudělal," řekl novinářům Kříženecký, který byl v minulosti také právníkem Mrázka. Jeho klient prý cítí "velkou křivdu".

Policie pátrá po dalším pachateli

Na případ upozornil Český rozhlas, podle kterého policisté pátrají i po dalším možném pachateli. Zatím ho ale nenašli.

Vraždu Běly před 20 lety provedlo maskované komando. Skupina maskovaných ozbrojenců, kteří vnikli o sobotní noci do Bělova domu, si údajně odnesla mnohamilionový lup. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. V médiích se tehdy objevovaly také informace, že za vraždou Běly stál právě Mrázek. Další informace hovořily o tom, že vražda souvisela s vyřizováním účtů mezi arménským a gruzínským zločineckým gangem.

Šrytrovo jméno v minulosti figurovalo i v jiných případech. Dostal například podmíněný trest za to, že chtěl po volbách v roce 2006 uplatit poslance ČSSD Pavla Ploce. Podle rozsudku nabídl Plocovi pět milionů za přestup z klubu ČSSD do Strany zelených.

Na dopadení Šrytra se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu. Tým od té doby objasnil několik případů - vraždu vymahače dluhů v Praze z roku 1993, brutální vraždu podnikatele v Otrokovicích z roku 2005, vraždu číšníka na zlínském sídlišti z roku 2001 nebo vraždy podnikatelů zapletených do nelegálních obchodů s lehkými topnými oleji (LTO) ve Zlíně a Uherském Hradišti z roku 1995.

Pravomocným odsuzujícím rozsudkem zatím skončila pouze vražda číšníka, za kterou dostal pachatel 17 let vězení. Vražda vymahače dluhů v Praze naopak skončila pravomocným osvobozením čtyř mužů, kteří byli z vraždy obviněni. Další případy soudy řeší.

Fascinuje mě, jak lidé z podsvětí dokážou ovlivňovat vysokou politiku a veřejné mínění, popisuje novinář Jaroslav Kmenta. Z Radovana Krejčíře se podle něj stal gangster mezinárodního formátu. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 10 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy