Policie navrhla obžalovat extajemníka Okamurovy SPD Staníka. Za rasistické výroky mu hrozí tři roky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2018 12:11
Jak upozornil on-line deník Aktuálně.cz koncem loňského roku, Jaroslav Staník ve sněmovní restauraci podle několika svědků vyzýval k likvidaci Židů, Romů či homosexuálů.
Jaroslav Staník.
Jaroslav Staník. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kriminalisté navrhli obžalovat bývalého tajemníka Okamurovy SPD Jaroslava Staníka. Důvodem jsou jeho rasistické výroky na půdě Poslanecké sněmovny.

"Návrh na podání obžaloby byl podán pro trestné činy podněcování k nenávisti vůči skupině osob, omezování jejich práv a svobod a trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," doplnil policejní mluvčí Jan Daněk.

Staníkovi za trestné činy hrozí až tři roky za mřížemi.

Předseda SPD Tomio Okamura v reakci na postup policie zdůraznil, že Staník není členem ani tajemníkem hnutí. "Hnutí SPD se programově distancuje od jakýchkoliv projevů rasismu nebo antisemitismu. Rozhodnutí o vině pana Staníka je na soudu a v případě, že bude shledán vinným, je namístě odpovídající trest," napsal Okamura.

Staník na návrh obžaloby sdělil: "K tomu vám můžu říct pouze jediné. Hospodský Palivec dostal deset roků za to, že mouchy pokálely obraz císařepána." Jde o odkaz na postavu z románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, hospodského v příběhu nechal policista Bretschneider zatknout pro velezradu.

Podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka je v pořádku, že policie konala, pokud dospěla k závěru, že případ splňuje důvody k obžalobě. "Pokud je pravda, že říkal ty věci, tak já si myslím, že za takové věci by měl být potrestán," řekl Hamáček na briefingu po jednání vlády. Rovněž vicepremiér Richard Brabec (ANO) míní, že pokud Staník taková slova vyřkl, "důvod ke stíhání tady nepochybně je". Oba poznamenali, že nebyli ve sněmovně přímými svědky Staníkova výroku.

Jak upozornil on-line deník Aktuálně.cz, Staník ve sněmovní restauraci podle několika svědků koncem loňského října vyzýval k likvidaci Židů, Romů či homosexuálů. 

Kvůli těmto výrokům se Staník dostal do konfliktu s tehdejší ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. "Jak jsem vešla, řekl: 'Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová. Vy podporujete homosexuály.' Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat. Pohádala jsem se s ním a odpálkovala ho," popsala incident letos v únoru bývalá ministryně, podle níž byl Staník silně opilý.

Staníkovy nenávistné výroky tehdy Aktuálně.cz potvrdili i další svědci. "Bylo to dokonce mnohem horší. Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození," sdělil redakci tehdejší poslanec Marek Černoch, podle nějž tajemník navíc hrubě urážel přítomné ženy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy