Policie navrhla obžalovat extajemníka Okamurovy SPD Staníka. Za rasistické výroky mu hrozí tři roky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2018 12:11
Jak upozornil on-line deník Aktuálně.cz koncem loňského roku, Jaroslav Staník ve sněmovní restauraci podle několika svědků vyzýval k likvidaci Židů, Romů či homosexuálů.
Jaroslav Staník.
Jaroslav Staník. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kriminalisté navrhli obžalovat bývalého tajemníka Okamurovy SPD Jaroslava Staníka. Důvodem jsou jeho rasistické výroky na půdě Poslanecké sněmovny.

"Návrh na podání obžaloby byl podán pro trestné činy podněcování k nenávisti vůči skupině osob, omezování jejich práv a svobod a trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," doplnil policejní mluvčí Jan Daněk.

Staníkovi za trestné činy hrozí až tři roky za mřížemi.

Předseda SPD Tomio Okamura v reakci na postup policie zdůraznil, že Staník není členem ani tajemníkem hnutí. "Hnutí SPD se programově distancuje od jakýchkoliv projevů rasismu nebo antisemitismu. Rozhodnutí o vině pana Staníka je na soudu a v případě, že bude shledán vinným, je namístě odpovídající trest," napsal Okamura.

Staník na návrh obžaloby sdělil: "K tomu vám můžu říct pouze jediné. Hospodský Palivec dostal deset roků za to, že mouchy pokálely obraz císařepána." Jde o odkaz na postavu z románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, hospodského v příběhu nechal policista Bretschneider zatknout pro velezradu.

Podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka je v pořádku, že policie konala, pokud dospěla k závěru, že případ splňuje důvody k obžalobě. "Pokud je pravda, že říkal ty věci, tak já si myslím, že za takové věci by měl být potrestán," řekl Hamáček na briefingu po jednání vlády. Rovněž vicepremiér Richard Brabec (ANO) míní, že pokud Staník taková slova vyřkl, "důvod ke stíhání tady nepochybně je". Oba poznamenali, že nebyli ve sněmovně přímými svědky Staníkova výroku.

Jak upozornil on-line deník Aktuálně.cz, Staník ve sněmovní restauraci podle několika svědků koncem loňského října vyzýval k likvidaci Židů, Romů či homosexuálů. 

Kvůli těmto výrokům se Staník dostal do konfliktu s tehdejší ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. "Jak jsem vešla, řekl: 'Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová. Vy podporujete homosexuály.' Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat. Pohádala jsem se s ním a odpálkovala ho," popsala incident letos v únoru bývalá ministryně, podle níž byl Staník silně opilý.

Staníkovy nenávistné výroky tehdy Aktuálně.cz potvrdili i další svědci. "Bylo to dokonce mnohem horší. Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození," sdělil redakci tehdejší poslanec Marek Černoch, podle nějž tajemník navíc hrubě urážel přítomné ženy.

 

Právě se děje

Další zprávy