Policie navrhla obžalovat dopravního znalce z Jankouškovy kauzy, hrozí mu až tři roky vězení

ČTK ČTK
6. 12. 2016 12:07
Až tříleté vězení hrozí soudnímu znalci Jiřímu Dolečkovi, který dělal posudky v případě dopravní nehody podnikatele Romana Janouška. Policie ho navrhla obžalovat, protože podle ní existuje důvodné podezření z úmyslného podání hrubě zkresleného posudku. Janoušek byl za úmyslné sražení ženy autem odsouzen ke 4,5 roku vězení, trest má nyní přerušen ze zdravotních důvodů.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaPolicie navrhla obžalovat znalce, který předkládal posudek v kauze dopravní nehody podnikatele Romana Janouška. Informoval o tom mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Za nepravdivý znalecký posudek hrozí obviněnému půlroční až tříleté vězení a také zákaz činnosti. Podnět k prověření znalců obhajoby podal soudce pražského městského soudu, který měl Janouškův případ na starosti.

"Ve věci jde o důvodné podezření z úmyslného podání hrubě zkresleného znaleckého posudku. O dalším postupu rozhodne státní zástupce do konce prosince," uvedl mluvčí. Jméno obviněného zastupitelství nekonkretizovalo, posudky pro Janouška nicméně zpracovával dopravní znalec Jiří Doleček a dále také společnost Dekra Automobil.

Janoušek byl za úmyslné sražení ženy autem odsouzen ke 4,5 roku vězení, trest má nyní přerušen ze zdravotních důvodů. Incident se stal v březnu 2012 v pražské Michli, kde opilý Janoušek nejprve naboural do jiného vozu a ujel. Když s ním řidička poté chtěla situaci řešit, rozjel se proti ní a porazil ji. Žena pak strávila přes měsíc v nemocnici.

Podnikatel se hájil tím, že řidičku neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi, kterou potvrzoval znalec Doleček, však vyvrátily jak odposlechy Janouškova telefonu, tak i revizní znalecký posudek z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Jeho autoři zkritizovali i teorii Dekry, podle níž se žena sama zachytila zpětného zrcátka a nechala se následně Janouškovým vozem vléct. Výpočty prý nebyly korektní.

 

Právě se děje

Další zprávy