Policie má zřejmě jen vykonavatele útoku ve Vítkově

Petra Sasínová
17. 8. 2009 15:00
Zmocněnec rodiny z Vítkova míní, že za útokem je ještě hlavní organizátor, jenž není mezi obviněnými.
Žháři zaútočili 18. dubna v noci na dům ve Vítkově. Málem uhořelo dvouleté dítě.
Žháři zaútočili 18. dubna v noci na dům ve Vítkově. Málem uhořelo dvouleté dítě. | Foto: Repro ČT

Ostrava - Mladí příznivci krajní pravice z Bruntálska a Opavska, které policie minulý týden obvinila ze žhářského útoku ve Vítkově, možná nejsou strůjci žhářského rasistického útoku, ale pouze jeho vykonavatelé.

Nové světlo do případu vnáší zmocněnec rodiny Markus Pape, který je v kontaktu s rodiči popáleného dítěte, spolupracuje s vyšetřovacím týmem a sleduje vyšetřování.

"Zdá se, že obvinění lidé by nemuseli být ty hlavní osoby, které útok také připravily. Svědčí o tom fakt, že šlo o vysoce profesionální akci s propracovanou logistikou, která vychází z předchozích podobných případů a navazuje na ně," řekl Aktuálně.cz Markus Pape.

Pape, který se problematikou rasismu v Česku zabývá od počátku devadesátých let, předal v souvislosti s Vítkovem policii podklady o sérii útoků zápalnými lahvemi na romské rodiny na severní Moravě z minulosti, které shromáždil. Jeden se stal před rokem například v Bruntálu, další dva v Moravském Berouně a na jiných místech.

"Nasbírali jsme o těchto případech mnoho informací i jména lidí, kteří by s útoky mohli mít něco společného nebo znát pachatele. V zájmu vyšetřování jsme policistům poskytli všechny tyto informace a upozornili vyšetřovací tým na laxní přístup policie v předchozích případech," uvedl Pape.

Pape věří v teroristickou buňku

Věří, že je možnost, že se policii nyní podaří rozkrýt celé pozadí případu a dopátrat se strůjců vítkovského i předchozích neobjasněných útoků. "Věřím, že v České republice existuje teroristická buňka, která tyto útoky připravuje, ale nevykonává," řekl Pape.

"Jen organizátoři útoku ve Vítkově by pak mohli být exemplárně potrestáni a stát se tak odstrašujícím příkladem," dodal Pape. Je to německý novinář žijící v Praze. Dříve zastupoval Evropské centrum pro práva Romů v Praze, byl člen výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu, jako zmocněnec obětí vystupoval i v jiných rasově motivovaných zločinech.

Policisté dlouho z taktických důvodů tajili, že jsou blízko pachatelům útoku.
Policisté dlouho z taktických důvodů tajili, že jsou blízko pachatelům útoku. | Foto: Tomáš Netočný

Policejní vyšetřování pokračuje

Policisté minulý týden, čtyři měsíce po útoku, oznámili, že našli podezřelé z útoku ve Vítkově, čtyři obvinili z trestného činu vraždy. Uvedli, že šlo o předem připravený, rasově motivovaný útok. Našli důkazy, že obvinění jsou příznivci krajní pravice. Při domovních prohlídkách objevili rasistické tiskoviny i vlajku s hákovým křížem.

Na tiskové konferenci kriminalisté potvrdili, že budou dále prověřovat, zda a na jaké ultrapravicové organizace byli obvinění napojeni. „Prověřujeme také, zda útok nemá nějakou souvislost s předchozími podobnými případy," řekl  kriminalista Lubomír Metnar.

"Vyšetřování neskončilo a počet obviněných nemusí být konečný. Prověřujeme samozřejmě také možnost, že by za útokem mohly stát i další osoby," potvrdila Aktuálně.cz také mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Nacionalisté mají obavy z nespravedlnosti

Na obvinění čtyř mladíků zareagovali na svých webových stránkách Autonomní nacionalisté a členové Odporu, kteří společně s Dělnickou stranou pořádaly rasistické pochody a jiné akce.

Na webu Autonomních nacionalistů a Odporu vyzývají své příznivce k předání kontaktů na lidi, které policie kvůli útoku ve Vítkově zadržela a pak pustila. Z dvanácti zadržených policie obvinila jen čtyři. Chtějí jim prý pomoci.

"Někteří se po noci strávené v policejních kobkách údajně k útoku na dům nezákonně obývaný cikány přiznali. Obáváme se, že státní úkony byly a jsou vedeny nespravedlivě, chceme mít nad nimi dohled. Prosíme o kontakty na osm propuštěných, abychom se s nimi mohli spojit a pomoci jim," vyzývají na webech své příznivce.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy