Policie chce mít 40 rychlých aut na dálnice. Letos koupí tři

Radek Pecák Radek Pecák
20. 4. 2015 18:25
Dopravní policie vypsala výběrové řízení na celkem 88 nových automobilů.
Naposledy dopravní policie rozšiřovala svůj vozový park o superby.
Naposledy dopravní policie rozšiřovala svůj vozový park o superby. | Foto: Škoda Auto

Praha - Během letošního a příštího roku hodlá dopravní policie doplnit a obměnit svůj vozový park o celkem 88 výkonných automobilů.

Šéf dopravní policie Tomáš Lerch online deníku Aktuálně.cz potvrdil, že bylo vypsáno výběrové řízení na nákup 85 vozů nižší střední třídy a tři rychlé automobily pro potřeby dálničních oddělení.

"Tato tři nová auta by měla být dodána ještě letos. Tím bude dosažen počet 40 aut pro dohled na dálnicích a silnicích prvních tříd," sdělil Lerch. Tento stav již je podle něho dostatečný, minimálně do doby, než budou zprovozněny další nové úseky dálnic. Zatím policie využívá pro stíhání příliš rychlých řidičů 20 výkonných verzí Volkswagenu Passat a 17 automobilů Škoda Superb. 

Dále chce šéf dopravní policie ještě letos vybavit řadové dopravní inspektoráty také poměrně výkonnými anonymními auty. Měly by totiž mít motor s výkonem minimálně 130 kW, pohon všech kol a automatickou převodovku. Uvnitř budou kamery a také radary pro měření za jízdy i z klidu. "Budou sloužit pro dohled na silnicích nižších tříd," uvedl Lerch. Dodávka prvních padesáti kusů se uskuteční ještě letos, zbytek by měli policisté dostat příští rok.

115 milionů korun, kolik by měla auta stát, získala policie z nového fondu zábrany škod, který byl určen právě k tomu, aby se z něj pořizovala technika pro snižování následků dopravních nehod. Peníze do něho povinně posílají pojišťovny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy