Pokuta pro chemičku Agrofertu platí, podle inspekce vědomě ohrozila zdraví lidí

ČTK ČTK
30. 6. 2020 9:42
Městský soud v Praze v pondělí potvrdil půlmilionovou pokutu chemičce Precheza v Přerově za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014, uvedl ihned.cz. Inspekce životního prostředí firmě původně vyměřila sankci sedm milionů, ale po odvolání ji snížilo ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem (ANO). Firma patří do skupiny Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše (ANO).
Foto: Precheza

Látka unikla do ovzduší v noci na 29. října 2014 při rozjezdu linky na výrobu kyseliny sírové, podle tehdejších dat Českého hydrometeorologického ústavu byl limit překročen až šestatřicetkrát. Nebývale vysoká koncentrace dráždivého plynu tehdy vyburcovala k pohotovosti policisty, hasiče i pracovníky životního prostředí. V únoru 2015 inspektoři řekli, že Precheza porušila podmínky stanovené pro náběh linky na výrobu kyseliny sírové a s firmou zahájili správní řízení.

Inspekce tehdy viděla jasnou souvislost mezi únikem plynu a tím, že chemička po odstávce v říjnu 2014 obnovovala výrobu kyseliny sírové. Precheze udělila rekordní sedmimilionovou pokutu. Chemička podle inspekce "vědomě ohrozila zdraví" obyvatel čtyřicetitisícového Přerova, když zahájila rozjezd výroby přes nepříznivé klimatické podmínky. Navíc to neohlásila úřadům. "Ekonomické zájmy a snaha o uvedení zdroje do provozu v tomto případě hrály významnější úlohu než zdraví obyvatel Přerova," konstatovala inspekce v rozhodnutí.

Pokutu ministerstvo snížilo 

Firma se odvolala k nadřízenému ministerstvu životního prostředí, které vede Richard Brabec (ANO). To pokutu snížilo na půl milionu korun. Argumentovalo, že nejsou přesvědčivé důkazy, že jedovatá látka pocházela z Prechezy. Pokutu firma nakonec dostala, protože nový nájezd výroby úřadům nehlásila s dostatečným předstihem nejméně 24 hodin.

Precheza poté na ministerstvo podala žalobu, podle právníka chemičky Pavla Dejla mělo řízení řadu vad. Úřady prý nedostatečně zjistily, co se přesně stalo, a firmu neseznámily s důkazy, které posuzovaly, píše ihned.cz.

Soudce Milan Tauber připustil, že rozhodnutí mělo několik formálních vad, nebyly však tak závažné, aby bylo celé rozhodnutí o pokutě neplatné. "Byla možnost uložit pokutu až ve výši deset milionů korun. Soud přihlédl k tomu, že základní kapitál žalobkyně je 1,2 miliardy korun, takže o nepřiměřenou pokutu jít nemohlo," dodal Tauber. Precheza může podat kasační stížnost. Její právník neuvedl, zda to udělá, napsal web.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy