Infarktová noc, která zrodí legendu. Český den D

Zdeněk John
24. 2. 2010 15:00
Menu příštích hodin: Sáblíková, hokej, Bauer, Záhrobská
Přichází její vrchol: rychlobruslařský maratón
Přichází její vrchol: rychlobruslařský maratón | Foto: Reuters

Vancouver - Několik následujících hodin promění český pohled na hry ve Vancouveru. Buď olympiáda v kanadském městě zůstane pěknou, ale vlastně tuctovou podívanou, kterých jsme už pár zažili. Anebo se stane nezapomenutelnou akcí.

Přichází český den D. I když kvůli devítihodinovému posunu dorazí až v noci.

Na pětikilometrovou trať, na níž je letos neporazitelná, vyjede ve středu po desáté večer Martina Sáblíková. Díky hokejistům, Baeurovi a Záhrobské to nebude pouze její show, ale v českém nočním galapředstavení sehraje hlavní roli.

Dvaadvacetiletá rychlobruslařka, rodačka z Nového Města na Moravě, má velkou šanci prorazit do české knihy rekordů hned ze dvou důvodů. Ještě nikdo nikdy z Čechů nezískal dvě zlaté medaile a bronz na jedné olympiádě - a ještě nikdo z Čechů nemá dvě zlaté ze zimních her.

Klaus chce poslat další telegram

Pravděpodobnost, že Sáblíková zvítězí v rychlobruslařském ženském maratonu, je nebývale vysoká. Bookmakeři sázkové kanceláře Tipsport ještě před startem olympiády vyčíslili šanci na jednu z medailí na 99 procent. Matematici možná budou protestovat, ale v normálním lidském životě se v takovém případě používá slovo jistota.

Závod Martiny Sáblíkové budeme sledovat on-line ZDE

Také agentura AP ve své prognóze přiřkla ledové raketě z Vysočiny zlatou medaili. A povzbuzení dorazilo poštou i z Pražského hradu. „Budeme Vám držet palce ve Vašem třetím závodě a těším se, že budu posílat další telegram," předpověděl prezident Klaus v psaní do Vancouveru, když Sáblíková v Richmond Olympic Oval vyjela svou první medaili.

Pozor, je to jenom sport, v němž prognózy hrají stejnou roli jako měsíční předpovědi počasí. Můžete si v červnu naplánovat dovolenou, ale červenec stejně proprší.

Jenže Sáblíková předvádí formu, která nahání hrůzu soupeřkám a vyvolává obdiv nezaujatých pozorovatelů.

Zlatokopka narazila na správnou žílu: zlato, bronz a teď... Další zlato?
Zlatokopka narazila na správnou žílu: zlato, bronz a teď... Další zlato? | Foto: Reuters

Zvítězila na „trojce", kde s ní ostatní dámy k těsných kombinézách měly teoreticky snadno držet krok, a bronz vyjela na trati 1500 metrů, na níž obvykle kralují sprinterky. Představte si to tak: je to stejné, jako kdyby Usaim Bolt tréninkově zaběhl desetikilometrovou trať a porazil přitom keňské vytrvalce.

Zrno zůstane, plevy jedou domů

Sáblíková je fenomén, ale ani ona nedokázala vyhrát závody ve sledovanosti s hokejovým výběrem trenéra Růžičky. Peoplemetry ukázaly, že na hokej se dívá víc lidí. Když Ovečkin srazil Jágra, sedělo u obrazovek přes čtyři miliony Čechů. A 56 procent z nich mělo zapnutý hokej. Sáblíkové první zlato shlédlo živě „jen" 1,3 milionu lidí.

Čtěte více:

Také měření online zpravodajství z Vancouveru přináší indicie, že více čtete hokejové zprávy.

Právě proto zápas s Finskem určí, jak se hokejový národ bude ohlížet za Vancouverem. Buď skvělý boj o medaile, možná dokonce o zlaté, nebo cesta domů ( do zapomnění) jako v případě posledních účastí hokejové reprezentace na světových šampionátech.

Hokejový turnaj v Kanadě se hraje podle nového systému. Manažer americké reprezentace - a mimochodem právník - Brian Burke o něm prohlásil, že navzdory svému titulu z Harvardu si není úplně jistý, zda ho pochopil. To hlavní ale určitě poznal, a to se nijak od Nagana nezměnilo: jediný zápas, čtvrtfinále, rozhodne o úspěchu.

Zrno se oddělí od plev, úspěšní od méně šťastných.

S Finskem český výběr ještě žádné čtvrtfinále na olympiádě v éře, kdy se hraje playoff, neabsolvoval. Ale pohled na předchozí výsledky ukazuje, že to musí být vyrovnaný boj.

Česká noc

Podrobněji ZDE

Na loňském světovém mistrovství Česko prohrálo 3:4 (z vancouverských hráčů góly dávali Rolinek a Blaťák), loni v prosinci Češi vyhráli v Praze 2:1 po prodloužení (góly Jágr a Čajánek).

Po postupu do vyřazovacích bojů si bookmakeři trochu rozmysleli kurzy na vítězství obou týmů v turnaji. Zlato dříve podceňovaným Čechům připadne s pravděpodobností 5:1 (nejvíce optimistický kurz) až 10:1 (nejčernější odhad), Finům ale věří o něco méně (10 až 12:1).

Bronzový předkrm

Česká noc začala mimořádně příjemným překvapením. Čtyři mušketýři, v čele s Lukášem Bauerem finišmanem Martinem Koukalem, vybojovali po úchvatném výkonu třetí místo. Lepší bylií jen Švédové a Norové. 

Závod Bauera a spol. jsme sledovali on-line ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy