Podezřelý Liberec: Kontroloři odvezli desítky spisů

Martina Machová Martina Machová
20. 3. 2009 14:10
Antimonoplní úřad prověřuje zakázky pro lyžařský šampionát
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zkontroloval 74 veřejných zakázek souvisejících s pořádáním světového mistrovství v klasickém lyžování v Liberci.

Více jak polovinu si pak jeho kontroloři odvezli do Brna k podrobnější analýze.

Jedná se o téměř dvakrát větší objem, než dříve prozkoumal Nejvyšší kontrolní úřad. Ten se totiž na rozdíl od antimonopolního úřadu zabýval jen zakázkami, které souvisely s dotacemi plynoucími z ministerstva školství.

Celkově se jeho kontroloři vyjadřovali k 27 investičním akcím města o hodnotě 821 milionů korun, přesto u nich objevili závažná pochybení jak v hospodaření města, tak Technické univerzity.

V některých případech pak podle kontrolorů provázelo výběrová řízení i více chyb najednou. V protokolu NKÚ dále stojí, že se výběrová řízení zúžila spíše jen na formality.

Kontrola na magistrátu a univerzitě

"V průběhu tří dnů prověřili u Statutárního města Liberec 58 veřejných zakázek a u Technické univerzity celkem 16 veřejných zakázek. Dokumentace ke sporným případům byla předána přímo v místě pracovníkům ÚOHS k dalšímu šetření," uvedl místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký.

V kolika případech však město či univerzita pochybily, není zatím známo. Stejně jako zda antimonopolní úřad zahájí v souvislosti s přípravami mistrovství vůbec nějaká správní řízení.


Zda se v Liberci při výběrových řízení porušoval zákon o veřejných zakázkách či se dokonce úmyslně podvádělo, zveřejní úřad až během několika měsíců. Definitivní výsledky můžou být známy i za více jak rok.

Na rozdíl od zjištění NKÚ, jež zatím vedlo pouze k podání dvou trestních oznámení, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže může udělit oběma zadavatelům citelnou sankci. 

"Podle závažnosti pochybení může být kontrolovaným uložena pokuta až do výše pěti procent zakázky. Přičemž nezákonné dělení zakázek tak, aby se vešly do určitých limitů, patří k těm závažnějším prohřeškům," informoval mluvčí antimonopolního úřadu Kristian Chalupa.

Město i univerzita zásadní pochybení či porušení zákona již dříve odmítly.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy