Náměstek ohýbal zakázky, tak skončil, řekl ředitel rozhlasu

Filip Rožánek Filip Rožánek
24. 6. 2015 17:10
Peter Duhan před radou Českého rozhlasu vysvětloval, proč odvolal provozního náměstka Michala Koliandra.
Peter Duhan
Peter Duhan | Foto: DVTV

Praha - Ředitel Peter Duhan musel ve středu vysvětlit Radě Českého rozhlasu důvody odvolání provozního náměstka Michala Koliandra. Radu zajímalo, čím se provinil a jaká škoda kvůli jeho krokům vznikla.

Jedno neveřejné vysvětlení už Duhan radním poskytl. V polovině května jim na uzavřeném zasedání oznámil, že Koliandr "svévolně kreativně nakládal" s veřejnými zakázkami a "ohýbal je". Bývalému náměstkovi vyčetl také uzavření smluv za poradenské činnosti a špatnou komunikaci s vedením rozhlasu. Podle zápisu z jednání má dále Koliandrovi za zlé zpracování tendru na prodej nepotřebného zámečku v Přerově nad Labem. Před radními ho doslova označil za "roztodivné".

Na upřesňující dotazy radních však vzápětí dodal, že rozhlasu touto činností nevznikla žádná škoda. "Dobře nastavil controlling, centrální nákup, ale selhal morálně. Nezříkám se zodpovědnosti, ale nemohl jsem tušit, že bude ohýbat veřejné zakázky," cituje Duhana zápis z jednání rady.

Chceme docílit změny zákona o České televizi a Českém rozhlase. Rady mají být sestaveny podle přímé nominace zájmových skupin, bez politické volby, to zajistí lépe nezávislost, uvádí Hana Marvanová.
18:09
Chceme docílit změny zákona o České televizi a Českém rozhlase. Rady mají být sestaveny podle přímé nominace zájmových skupin, bez politické volby, to zajistí lépe nezávislost, uvádí Hana Marvanová. | Video: Daniela Drtinová

Michal Koliandr už v květnu sdělil serveru Lidovky.cz, že si žádného pochybení není vědom. Nyní bývalý náměstek Duhanova tvrzení nechtěl nijak komentovat. "Na jednání rady jsem nebyl přítomen a vzhledem k tomu, že nemám relevantní informace, tak se k vašemu dotazu nemůžu vyjádřit," sdělil Koliandr.

Prohlášení generálního ředitele vedlo radní k tomu, že kromě obecných frází chtěli znát konkrétní provinění – a hlavně přijatá opatření.

Citlivé důvody

Na dnešní veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu však Duhan nechtěl důvody příliš rozebírat. V úseku správy a provozu, který měl Koliandr na starosti, nechal zpracovat zvláštní audit. "Pověřený náměstek Tomáš Kollarczyk a právní oddělení zabránili zametení stop," prohlásil Duhan. "Nepamatuji si, že bych řekl, že nedošlo ke škodě," dodal, když mu radní připomněli jeho květnová slova.

Podrobné důvody k odvolání náměstka jsou podle Duhana citlivé, popsal je proto předsedovi Rady ČRo formou dopisu. "Důvody jsou tak citlivé, že se jimi momentálně zabývá trochu jiný orgán než jste vy," doplnil.

V následné debatě s radními přece jen vyšla část důvodů popsaných v dopise najevo. Radní Tomáš Kňourek citoval pasáž, podle které Koliandr svévolně uzavíral smlouvy na poradenské služby v hodnotě 1,7 milionu korun.

Duhan navíc oznámil, že po odvolání náměstka odvolal i ředitele ekonomického odboru a ředitelku správy budov. "Důvody, které mě k tomu vedly, jsou téměř totožné jako u náměstka Koliandra," podotkl. Přesto celou záležitost nevidí jako systémové selhání, ale jako chybu jednotlivce.

Rada Českého rozhlasu vzala Duhanovo vysvětlení na vědomí. Veřejnoprávní médium nyní nechává analyzovat všechny veřejné zakázky.

 

Právě se děje

Další zprávy