České dráhy posílí příští rok spoje do metropole. Pomohou modernizované dvoupatrové soupravy

Aleš Ligas
2. 12. 2016 15:25
Počet cestujících v pražských příměstských vlacích neustále roste. Za posledních deset let se počet lidí cestujících vlakem do metropole zvedl o šedesát procent. České dráhy tak musejí každý rok akutně navyšovat kapacity vlaků a rozšiřovat spoje. V novém jízdním řádu pro rok 2017 tak rozšíří spojení do Benešova, Berouna nebo Kralup nad Vltavou. Nárůst cestujících se snaží kompenzovat také modernizovanými patrovými soupravami, které by měly nabídnout až sedm set míst k sezení. Větší využívání železniční dopravy navíc ulehčuje Praze od náporu automobilové dopravy, za deset let tak mohlo z Prahy zmizet až padesát tisíc aut.
Vlaky Českých drah.
Vlaky Českých drah. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – České dráhy musí každý rok akutně rozšiřovat pražské příměstské spoje ve Středočeském kraji. Může za to zvyšující se počet cestujících, kteří do Prahy dojíždějí vlakem. Za posledních deset let se počet pasažérů zvedl dokonce o šedesát procent.

"Takové navýšení zájmu cestujících o železniční dopravu ulehčuje Praze od náporu automobilové dopravy. To, že lidé dávají stále častěji při cestě do práce přednost železnici, by mohlo statisticky znamenat, že za deset let zmizelo z pražských ulic až padesát tisíc aut," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

V roce 2015 přepravily pražské příměstské spoje 117 tisíc cestujících v pracovní dny, letos to bylo už 121 tisíc. "Meziroční nárůst o téměř čtyři procenta nás vede k tomu, že je třeba přidat nové spoje a rychle zajistit další soupravy," vysvětlil náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, který se sešel v pátek před polednem na tiskové konferenci se zástupci Českých drah a Středočeského kraje, aby upřesnili změny v jízdním řádu pražských regionálních spojů.

"Právě snaha zajistit další spojení je důvodem, proč jsme se pustili s Českými drahami do rychlé modernizace patrových vozů, které pomohou v ranní špičce na trati z Prahy do Berouna," upřesnil Dolínek. 

Mezi nejvýznamnější změny patří větší počet vlaků, které budou od ledna posilovat dopravu ve špičkách pracovních dnů mezi Prahou a Benešovem, Berounem nebo Kolínem. České dráhy dále rozšíří spoje mezi Nučicemi a Berounem, více vlaků bude jezdit také z Prahy do Kralup nad Vltavou.

Zlepšení vlakové dopravy i pro středočeská města

Kromě spojů do Prahy se doprava zintenzivní i mezi středočeskými městy. "Naší snahou je poskytnout lepší dostupnost dopravy především nově vznikajícím satelitním čtvrtím v okolí Prahy. Nově tak prodloužíme řadu špičkových vlaků z Řevnic až do Berouna, ze Strančic do Benešova nebo z Českého Brodu do Kolína. Například osobní vlaky, které dosud jezdily z Prahy na nučické nádraží, budou nyní jezdit až na zastávku, která je blíž rodinné výstavbě," uvedl středočeský radní pro dopravu František Petrtýl.

České dráhy navíc chtějí navyšovat kapacitu pomocí modernizace patrových souprav. Šest vozů každé soupravy bude schopno nabídnout až sedm set mít k sezení.

"Kompletní obnovou prošel interiér vozů. Jsou tu nové vakuové toalety, zásuvky nebo USB dobíječe pro menší elektroniku. Jsou to vůbec první vlaky v pražské integrované dopravě, kde se cestující mohou zdarma připojit k Wi-Fi," uvedl náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Michal Štěpán. Ten ještě dodal, že modernizace patrových souprav postupně omezí provoz starších vlakových souprav.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy