Po Únoru 48 zničili sedláky. Teď je vyšetřuje policie

mp
17. 7. 2008 11:50
Za zločiny při kolektivizaci hrozí až desetileté tresty
První komunistický prezident Klement Gottwald se podepsal pod směrnici, která instruovala funkcionáře národních výborů, jak mají postupovat proti sedlákům
První komunistický prezident Klement Gottwald se podepsal pod směrnici, která instruovala funkcionáře národních výborů, jak mají postupovat proti sedlákům | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po více než padesáti letech mohou stanout před soudem lidé, kteří se po Vítězném únoru 1948 podíleli na likvidaci českého selského stavu. Policie už kvůli tomu obvinila někdejšího funkcionáře národního výboru z Třtic na Rakovnicku.

Jak informují dnešní Hospodářské noviny, podepsal obviněný Rudolf Pavlíček rozhodnutí, které připravilo jednoho z místních sedláků o majetek a střechu nad hlavou.

Za porušení pravomocí veřejného činitele hrozí dnes 77letému Pavlíčkovi až desetiletý trest. Jeho právní zástupce ale tvrdí, že čin už je dnes promlčený.

Další obvinění na obzoru

Třtický funkcionář ale rozhodně není posledním obviněným, který se bude zodpovídat za jeden z nejznámějších zločinů komunismu, který doposud orgány činné v trestním řízení nevyšetřovaly. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) už připravuje další dva podněty pro policejní vyšetřování.

Celkem přišly na úřad více než tři stovky upozornění na případy, kdy komunističtí funkcionáři v rámci zakládání jednotných zemědělských družstev zabavovali sedlákům majetek a vystěhovávali je z jejich usedlostí.

Úřad vyšetřující zločiny minulého režimu ale upozorňuje, že policii předává pouze případy, kdy došlo k porušení tehdejších zákonů.

A to se dělo v případě, že funkcionáři dodržovali vnitřní směrnici strany, která jim dávala přesný návod, jak nejprve zemědělcům nařídit příliš vysoké odvody z úrody a pak je zlikvidovat.

Právě toto nařízení z roku 1951 pak podle ÚDV odporovalo i tehdejším normám a ústavě.

Čtěte souvislosti:


 

Právě se děje

Další zprávy