Po Rovenském dočasně povede Národní knihovnu památkář Kroupa

ČTK ČTK
24. 4. 2015 15:46
V březnu po čtyřech letech ve vedení knihovny skončil Tomáš Böhm a před několika dny rezignoval i jeho nástupce, ministrem pověřený ředitel Miroslav Rovenský.
Studovna Národní knihovny v pražském Klementinu.
Studovna Národní knihovny v pražském Klementinu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Národní knihovnu dočasně povede Petr Kroupa, který dosud pracoval v Národním památkovém ústavu (NPÚ) v Brně. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ho v pátek uvedl do funkce.

Na pozici ředitele Národní knihovny vypíše výběrové řízení, sdělila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. V březnu po čtyřech letech ve vedení knihovny skončil Tomáš Böhm a před několika dny rezignoval i jeho nástupce, ministrem pověřený ředitel Miroslav Rovenský (KDU-ČSL).

Petr Kroupa dosud pracoval jako ředitel Metodického centra moderní architektury NPÚ v Brně. Ministerstvo uvádí, že Kroupa je respektovaným odborníkem v oblasti památkové péče a má zkušenosti s řízením řady investičních akcí. Je bez stranické příslušnosti.

Do roku 2013 vedl brněnskou pobočku NPÚ, z místa ho ale generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková odvolala - podle ní skončil kvůli manažerským pochybením. Oba spolu ale vedli spor o nové uspořádání struktury NPÚ, Kroupa návrh Goryczkové, který se nakonec prosadil, kritizoval.

Metodické centrum moderní architektury se sídlem ve vile Stiassni v Brně-Pisárkách, které se věnuje studiu moderní architektury, vzniklo loni.

Národní knihovna je v současné době jedním z velkých investorů mezi veřejnými institucemi. Několikaletá revitalizace Klementina bude stát celkem 1,88 miliardy, zatím se prostavělo 600 milionů. Letos bude NK zadávat zakázku na poslední etapu revitalizace, která je z podstatné části stavební a jejíž hodnota je skoro miliarda korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy