Po Rovenském dočasně povede Národní knihovnu památkář Kroupa

ČTK ČTK
24. 4. 2015 15:46
V březnu po čtyřech letech ve vedení knihovny skončil Tomáš Böhm a před několika dny rezignoval i jeho nástupce, ministrem pověřený ředitel Miroslav Rovenský.
Studovna Národní knihovny v pražském Klementinu.
Studovna Národní knihovny v pražském Klementinu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Národní knihovnu dočasně povede Petr Kroupa, který dosud pracoval v Národním památkovém ústavu (NPÚ) v Brně. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ho v pátek uvedl do funkce.

Na pozici ředitele Národní knihovny vypíše výběrové řízení, sdělila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. V březnu po čtyřech letech ve vedení knihovny skončil Tomáš Böhm a před několika dny rezignoval i jeho nástupce, ministrem pověřený ředitel Miroslav Rovenský (KDU-ČSL).

Petr Kroupa dosud pracoval jako ředitel Metodického centra moderní architektury NPÚ v Brně. Ministerstvo uvádí, že Kroupa je respektovaným odborníkem v oblasti památkové péče a má zkušenosti s řízením řady investičních akcí. Je bez stranické příslušnosti.

Do roku 2013 vedl brněnskou pobočku NPÚ, z místa ho ale generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková odvolala - podle ní skončil kvůli manažerským pochybením. Oba spolu ale vedli spor o nové uspořádání struktury NPÚ, Kroupa návrh Goryczkové, který se nakonec prosadil, kritizoval.

Metodické centrum moderní architektury se sídlem ve vile Stiassni v Brně-Pisárkách, které se věnuje studiu moderní architektury, vzniklo loni.

Národní knihovna je v současné době jedním z velkých investorů mezi veřejnými institucemi. Několikaletá revitalizace Klementina bude stát celkem 1,88 miliardy, zatím se prostavělo 600 milionů. Letos bude NK zadávat zakázku na poslední etapu revitalizace, která je z podstatné části stavební a jejíž hodnota je skoro miliarda korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 2 hodinami

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy