FOTO: Rekonstrukci Klementina zdrželi kostlivci a fresky

Národní knihovna
Klementinum v 16. století založili jezuité. Přestavba někdejšího dominikánského kláštera trvala 170 let.
Klementinum je největším historickým areálem v Praze hned po Hradčanech.
Jezuitské fresky se našly náhodou při instalaci elektrického vedení.
Prostory v první polovině 20. století rekonstruoval architekt Ladislav Machoň. Nečekali jsme, že by tu po jeho zásahu zbyl takový poklad, přiznávají dnes překvapení restaurátoři.
Foto: Ludvík Hradilek
Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
2. 4. 2015 18:30
Stavební úpravy mají rok a půl skluz. Nový ředitel chce i přes zdržení a archeologické nálezy udržet současný rozpočet na částce 1,886 miliardy korun.

Praha Rekonstrukce pražského Klementina skončí oproti původnímu plánu nejméně o rok a půl později. Stavební práce v sídle Národní knihovny zbrzdily nečekané archeologické objevy. Památkáře překvapilo odhalení vzácných fresek, zazděných dveří do kostela nejsvětějšího Salvátora nebo pohřebiště z 9. století.

"Prvního kostlivce jsem po svém nástupu objevil nikoli ve skříni, ale pod toaletou," říká s nadsázkou náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský, který poslední tři týdny řídí knihovnu. Jeho předchůdce Tomáš Böhm náhle rezignoval.

Výzkum a restaurátorské práce už stály 130 milionů korun. Rovenský však doufá, že celkové náklady na revitalizaci nepřesáhnou stanovený rozpočet 1,886 miliardy.

Úpravy někdejší jezuitské koleje začaly v únory 2010. Podle nového harmonogramu by měly skončit v roce 2018. Nyní je v plném proudu druhá etapa prací. Skončit by měla v dubnu 2016.

Aby přes nečekané zdržení firma Metroprojekt nepřesáhla rozpočet, uvažuje nyní spolu s vedením knihovny o sloučení třetí, čtvrté a páté etapy prací. Ty zahrnují vstupní halu, studovny a úpravy nádvoří. Spojení etap by patrně více zatížilo provoz knihovny. "Ale je otázka, jestli na přechodnou dobu neomezit více čtenáře a neurychlit samotnou stavbu, anebo jestli obtěžovat čtenáře o to déle," podotýká Rovenský.

Nový ředitel chce přidat knihovníkům

Rovenský kromě revitalizace považuje za svou prioritu zajistit odpovídající platy knihovníkům, z nichž už řada kvůli nedostatečnému finančnímu ohodnocení odešla. "Ti, co zůstávají, jsou obvykle srdcaři, které tu již léta drží především láska k jejich profesi," myslí si nový ředitel.

Dalším úkolem pro Rovenského je také pořízení odpovídajícího vybavení. Knihovna by například potřebovala přístroj na odkyselování knih z minulého století. "Knihovna 21. století je za prvé technologie, za druhé technologie a za třetí technologie. Všechno ostatní je vedlejší," uzavírá své plány Rovenský.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy