Po Rathovi je na řadě Bém. Žaluje časopis kvůli rypáku

Kateřina Eliášová
15. 1. 2010 16:23
Článek popisuje korupci na radnici, ilustruje ho montáž Béma s prasečím rypáčkem a kokainem
Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Časopis Reflex čeká v krátké době už druhá žaloba kvůli vyobrazení politika na obálce. Tentokrát se zlobí pražský primátor Pavel Bém.

Reflex článek "Poslední Pavla Béma chrocht" o poměrech na pražské radnici poutal obálkou s fotografií Béma s prasečím rypákem.

Uvnitř časopisu se pak objevila mimo jiné fotografie primátora u stolu, na němž jsou dvě bílé hromádky prášku a platební karty. Bém drží v ruce srolovanou bankovku. Obrázek evokuje narkomana užívajícího kokain.

"Je to hloupé, lživé, vulgární a lidsky nedůstojné," řekl Aktuálně.cz Bém. "Stoprocentně podáme žalobu. Toto nemá se svobodou slova i tisku nic společného," dodal.

Chlív plný prasat

Zpodobnění Pavla Béma v Reflexu: S prasečím rypáčkem a lajnou. Že jde o kokain se v popisku nepíše, že by šlo o rozsypaný cukr, lze pochybovat.
Zpodobnění Pavla Béma v Reflexu: S prasečím rypáčkem a lajnou. Že jde o kokain se v popisku nepíše, že by šlo o rozsypaný cukr, lze pochybovat. | Foto: Reflex.cz

Reflex se rozhodl popsat, jak na pražské radnici vzniká územní plán. Zdroje uvnitř radnice pro časopis popisují konkrétní případy korupce při udělování výjimek z územního plánu nebo při rozhodování o případných změnách v územním plánu.

Reflex v té souvislosti zmiňuje "podobenství o chlívu plném vesele chrochtajících prasátek u koryt plných pomejí", čímž vysvětluje, proč Bémovi na obálku přidali autoři časopisu prasečí rypák.

"Pan (šéfredaktor Reflexu Pavel) Šafr není pánbůh, aby si mohl dělat, co chce. Je vázán novinářskou etikou, svědomím i českým právním řádem. Poškozuje svým jednáním nejenom mě osobně, ale i téměř 20 000 zaměstnanců města i celou Prahu," zlobí se primátor.

Rath vypadal jako Hitler

Ve čtvrtek prohrál soudní při jiný politik, kterého Reflex karikoval. Středočeského hejtmana Davida Ratha vyobrazil jako nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Podle soudce Tomáše Novosada z pražského městského soudu karikatura nezasáhla do Rathových osobnostních práv. "Karikatura může být ostrá, ale musí mít minimálně reálný základ. To v tomto případě má," tlumočila rozhodnutí soudu jeho mluvčí Martina Lhotáková.

"Je to kříženec mezi Hitlerem a Chaplinem," hájil Rathovu karikaturu už v půli loňského srpna šéfredaktor týdeníku Pavel Šafr. Dodal tehdy, že hejtmanovo chování dlouhodobě vykazuje znaky diktátorství a klaunství, a proto zvolili tuto kombinaci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy