Po Rathovi je na řadě Bém. Žaluje časopis kvůli rypáku

Kateřina Eliášová
15. 1. 2010 16:23
Článek popisuje korupci na radnici, ilustruje ho montáž Béma s prasečím rypáčkem a kokainem
Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Časopis Reflex čeká v krátké době už druhá žaloba kvůli vyobrazení politika na obálce. Tentokrát se zlobí pražský primátor Pavel Bém.

Reflex článek "Poslední Pavla Béma chrocht" o poměrech na pražské radnici poutal obálkou s fotografií Béma s prasečím rypákem.

Uvnitř časopisu se pak objevila mimo jiné fotografie primátora u stolu, na němž jsou dvě bílé hromádky prášku a platební karty. Bém drží v ruce srolovanou bankovku. Obrázek evokuje narkomana užívajícího kokain.

"Je to hloupé, lživé, vulgární a lidsky nedůstojné," řekl Aktuálně.cz Bém. "Stoprocentně podáme žalobu. Toto nemá se svobodou slova i tisku nic společného," dodal.

Chlív plný prasat

Zpodobnění Pavla Béma v Reflexu: S prasečím rypáčkem a lajnou. Že jde o kokain se v popisku nepíše, že by šlo o rozsypaný cukr, lze pochybovat.
Zpodobnění Pavla Béma v Reflexu: S prasečím rypáčkem a lajnou. Že jde o kokain se v popisku nepíše, že by šlo o rozsypaný cukr, lze pochybovat. | Foto: Reflex.cz

Reflex se rozhodl popsat, jak na pražské radnici vzniká územní plán. Zdroje uvnitř radnice pro časopis popisují konkrétní případy korupce při udělování výjimek z územního plánu nebo při rozhodování o případných změnách v územním plánu.

Reflex v té souvislosti zmiňuje "podobenství o chlívu plném vesele chrochtajících prasátek u koryt plných pomejí", čímž vysvětluje, proč Bémovi na obálku přidali autoři časopisu prasečí rypák.

"Pan (šéfredaktor Reflexu Pavel) Šafr není pánbůh, aby si mohl dělat, co chce. Je vázán novinářskou etikou, svědomím i českým právním řádem. Poškozuje svým jednáním nejenom mě osobně, ale i téměř 20 000 zaměstnanců města i celou Prahu," zlobí se primátor.

Rath vypadal jako Hitler

Ve čtvrtek prohrál soudní při jiný politik, kterého Reflex karikoval. Středočeského hejtmana Davida Ratha vyobrazil jako nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Podle soudce Tomáše Novosada z pražského městského soudu karikatura nezasáhla do Rathových osobnostních práv. "Karikatura může být ostrá, ale musí mít minimálně reálný základ. To v tomto případě má," tlumočila rozhodnutí soudu jeho mluvčí Martina Lhotáková.

"Je to kříženec mezi Hitlerem a Chaplinem," hájil Rathovu karikaturu už v půli loňského srpna šéfredaktor týdeníku Pavel Šafr. Dodal tehdy, že hejtmanovo chování dlouhodobě vykazuje znaky diktátorství a klaunství, a proto zvolili tuto kombinaci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy