Bouřky opět lámaly stromy a trhaly dráty. Hasiči evakuovali několik dětských táborů

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2021 10:04
Česko zasáhly ve středu večer opět silné bouřky. Hasiči kvůli nim vyjížděli k téměř 800 zásahům. Odstraňovali hlavně spadlé stromy, čerpali vodu ze zaplavených prostor a evakuovali několik dětských táborů. Dočasně se zvedly hladiny některých řek, do rána ale voda většinou opadla. Počasí také připravilo desetitisíce odběratelů o dodávky proudu.
Snímek z evakuace dětského tábora.
Snímek z evakuace dětského tábora. | Foto: Twitter HZS ČR

Nejvíc pršelo na severu Čech v Jizerských horách, Krkonoších a jejich podhůří. Zasaženo tak bylo zejména povodí Lužické Nisy a Cidliny. Za šest hodin tam napršelo až 40 milimetrů.

Vyšší srážkové úhrny zaznamenaly také Šumava, Plzeňská pahorkatina, Třeboňsko, střední Povltaví, hlavní město, Středočeský kraj na východ od Prahy a také Beskydy a jejich podhůří. "Na ostatním území se vyskytly srážky maximálně do deseti milimetrů," uvedli ve čtvrtek meteorologové.

V noci voda na některých místech vystoupala až na povodňové ohrožení, což je třetí stupeň. Týkalo se to Lužické Nisy v Proseči nad Nisou, Brziny v Hrachově nebo Úslavy v Prádle. Všechny řeky ale vydržely na třetím stupni jen několik desítek minut, potom jejich hladiny rychle opadly. Kolem čtvrtečních 09:00 byl první, tedy nejnižší povodňový stupeň už jen na Botiči v obci Kocanda u Prahy.

Energetici ve čtvrtek ráno evidovali téměř 21 000 odběratelů, které bouřky připravily o dodávky proudu. V noci na čtvrtek bylo bez elektřiny kolem 45 000 odběrných míst. Distribuční společnosti ČEZ a EG.D předpokládají, že všechny poruchy na vedení odstraní ještě ve čtvrtek.

Děti z tábora se schovaly do hospody

Hasiči v souvislosti se středečními silnými bouřkami evidovali k čtvrtečnímu ránu 788 zásahů. Odstraňovali hlavně spadlé stromy a čerpali vodu ze zaplavených prostor.

Na Trutnovsku hasiči v noci kvůli silné bouřce evakuovali dva tábory v okolí obce Nemojov mezi Dvorem Králové nad Labem a Hostinným. Děti z jednoho tábora se dostaly spolu s vedoucími do bezpečí blízké hospody.

V případě druhého tábora to bylo složitější, protože přístupové cesty byly zapadané polámanými stromy. Cestu si proto hasiči museli prořezat. "Tři lehce zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Čtyři letní tábory museli evakuovat také hasiči ve středních Čechách. Všechny děti jsou v pořádku. Od středečních 18:00 do čtvrtečních 06:00 evidovalo operační středisko středočeských hasičů 169 zásahů, z toho se téměř ve 150 případech jednalo o technickou pomoc. "Oproti úterní bouřce jsme mnohem více pomáhali z čerpáním vody," uvedla mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

Hasiči v Libereckém kraji řešili do rána v souvislosti s bouřkou téměř 140 událostí. Hlavně na Semilsku a Jablonecku odstraňovali popadané stromy, odčerpávali vodu. Řešili ale také tři požáry rozvoden a zajišťovali náhradní generátory pro dva pacienty na přístrojích v Semilech a Jilemnici. "Šlo o pacienty, kteří jsou v domácí péči," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Víc než 170 výjezdů v souvislosti se silnými bouřkami zaznamenali během středečního večera a noci na čtvrtek moravskoslezští hasiči. Zasahovali především u polámaných stromů, čerpali vodu za zaplavených sklepů. Zajišťovali i poškozené střechy, řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Podle něj se všechny zásahy obešly bez zranění.

Silné bouřky zasáhly část Česka už v úterý večer a v noci na středu. Nejvíc práce s odstraňováním následků měli hasiči v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji a také ve středních Čechách, včetně Prahy.

Video: Česko zasáhly další silné bouřky. D1 u Prahy byla pod vodou

Česko zasáhly další silné bouřky. D1 u Prahy byla pod vodou. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy