Českem se přehnaly bouřky. Hasiči evakuovali dětský tábor, voda ochromila i železnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2020 8:42
Především popadané stromy a čerpání vody řešili hasiči v Olomouckém kraji v souvislosti se silnou bouřkou, která se tudy prohnala v pátek odpoledne. Na kontě mají tři desítky výjezdů, sdělil v pátek jejich mluvčí Radek Buryánek. Jde především o okolí Loštic na Olomoucku a Přerov a okolí. Voda zaplavila obě koleje na železničním koridoru z Prahy na Moravu v úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí.
Hasiči pomáhají s odklízením škod po bouřích v Olomouckém kraji
Hasiči pomáhají s odklízením škod po bouřích v Olomouckém kraji | Foto: ČTK

Například v Přerově odstraňovali hasiči spadlé stromy v ulici Budovatelů. Zasažena byla i zaparkovaná vozidla, vše se však obešlo bez zranění. Vodu hasiči čerpali také v obci Čechy na Přerovsku, kde rovněž odstraňovali popadané stromy.

Výjezdy hlásil také Hasičský sbor Královéhradeckého kraje. "Na Trutnovskou evakuujeme jeden dětský tábor, asi 60 dětí povezeme na náhradní ubytování do Trutnova," sdělili na svém Twitteru.

Provoz na trati, kterou po silné bouřce v úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí zaplavila voda, byl asi hodinu zcela přerušený. Od pátečních 15:50 vlaky projíždějí sníženou rychlostí. "Za místem omezení lze očekávat navýšení zpoždění vlaků asi o pět až deset minut," uvedly na webu České dráhy. Voda zaplavila trať v zářezu u Chocně. Správa železnic na místo vyslala hasiče, aby zjistili její stav a odklidili případné nánosy bahna a kamení.

Na desítky míst museli vyjíždět hasiči také v Pardubickém kraji. Většinou čerpali vodu ze zaplavených sklepů a domů, někde odklízeli spadlé stromy. Největší problémy byly kolem Litomyšle, Moravské Třebové a Chocně.

"Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky," uvedl hasič. Podle něj škody zřejmě nejsou vysoké, nikdo také nebyl zraněn.

Klid neměli ani hasiči na Vysočině, kteří zasahovali na čtyřech desítkách míst, u těchto událostí nebyl nikdo zraněný. U Bystřice nad Pernštejnem evakuovali hasiči po bouřce v pátek večer 46 dětí a šest dospělých z letního tábora. Zázemí táborníci našli v základní škole v Bystřici, sdělila v sobotu mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. 

Kvůli stoupající hladině říčky Bystřice hasiči kontaktovali vedoucí všech letních táborů blízko řeky. O evakuaci tábora u zříceniny hradu Aueršperk rozhodli po 21:00, uvedla Musilová.

Zatopené ulice i neprůjezdné železnice v Praze

Přívalové deště se nevyhnuly ani hlavnímu městu. Pražská ulice V Podzámčí se hasiči snažili odčerpat. Na měřicích stanicích na severním a západním okraji Prahy spadlo za hodinu v bouřce 50 až 60 milimetrů srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Vlaky mezi smíchovským nádražím a Radotínem na frekventované trati z Prahy do Berouna přestaly jezdit kolem 17:10. Důvodem je výpadek napájení trakčního vedení po úderu blesku. České dráhy proto zavedly náhradní autobusovou dopravu, počet autobusů je však velmi omezený. V 19:30 se vlaky mezi Smíchovem a Radotínem opět rozjely.

Zhruba 20 minut nejezdily tramvaje mezi Malovankou a Pohořelcem. Hasiči v hlavním městě v souvislosti s počasím zasahovali do 18:10 u dvou desítek událostí.

Zaplavený kemp

Středočeští hasiči měli kvůli pátečním bouřkám 86 výjezdů. Největší komplikace počasí způsobilo v okresech Praha-východ, Kutná Hora a Mělník.

I v tomto kraji hasiči pomáhali s odčerpáváním vody, s odstraňováním spadlých stromů a větví a také s odstraňováním nebezpečných stavů, což jsou například poškozené střechy budov a podobně. V kempu v Chrustenicích na Berounsku říčka Loděnice zaplavila kemp a okolní domy, sdělil mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Nejvíce zatížené bylo krajské středisko hasičů mezi 18:00 a 19:00, kdy bylo nahlášeno 31 mimořádných událostí. "To je téměř stejný počet, jaký v průměrný den řešíme za 24 hodin," uvedl Gabriel.

Například v Podlešíně na Kladensku pomáhali hasiči odklízet zeminu z komunikace, pak přejížděli na čerpání vody ze dvora rodinného domu. U Rudné v okrese Praha-západ čerpali vodu z podjezdu pod dálnicí D5, v Neratovicích vykopali strouhu, aby voda mohla odtéci z parkoviště, kde hrozilo zaplavení aut.

V Poleradech, Zdibech a Hovorčovicích v okrese Praha-východ hasiči čerpali vodu ze zaplavených domů, sklepů, výkopů a zahrad. Situace v kraji se uklidnila po 20:00.

 

Právě se děje

před 18 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy