Českem se přehnaly bouřky. Hasiči evakuovali dětský tábor, voda ochromila i železnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2020 8:42
Především popadané stromy a čerpání vody řešili hasiči v Olomouckém kraji v souvislosti se silnou bouřkou, která se tudy prohnala v pátek odpoledne. Na kontě mají tři desítky výjezdů, sdělil v pátek jejich mluvčí Radek Buryánek. Jde především o okolí Loštic na Olomoucku a Přerov a okolí. Voda zaplavila obě koleje na železničním koridoru z Prahy na Moravu v úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí.
Hasiči pomáhají s odklízením škod po bouřích v Olomouckém kraji
Hasiči pomáhají s odklízením škod po bouřích v Olomouckém kraji | Foto: ČTK

Například v Přerově odstraňovali hasiči spadlé stromy v ulici Budovatelů. Zasažena byla i zaparkovaná vozidla, vše se však obešlo bez zranění. Vodu hasiči čerpali také v obci Čechy na Přerovsku, kde rovněž odstraňovali popadané stromy.

Výjezdy hlásil také Hasičský sbor Královéhradeckého kraje. "Na Trutnovskou evakuujeme jeden dětský tábor, asi 60 dětí povezeme na náhradní ubytování do Trutnova," sdělili na svém Twitteru.

Provoz na trati, kterou po silné bouřce v úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí zaplavila voda, byl asi hodinu zcela přerušený. Od pátečních 15:50 vlaky projíždějí sníženou rychlostí. "Za místem omezení lze očekávat navýšení zpoždění vlaků asi o pět až deset minut," uvedly na webu České dráhy. Voda zaplavila trať v zářezu u Chocně. Správa železnic na místo vyslala hasiče, aby zjistili její stav a odklidili případné nánosy bahna a kamení.

Na desítky míst museli vyjíždět hasiči také v Pardubickém kraji. Většinou čerpali vodu ze zaplavených sklepů a domů, někde odklízeli spadlé stromy. Největší problémy byly kolem Litomyšle, Moravské Třebové a Chocně.

"Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky," uvedl hasič. Podle něj škody zřejmě nejsou vysoké, nikdo také nebyl zraněn.

Klid neměli ani hasiči na Vysočině, kteří zasahovali na čtyřech desítkách míst, u těchto událostí nebyl nikdo zraněný. U Bystřice nad Pernštejnem evakuovali hasiči po bouřce v pátek večer 46 dětí a šest dospělých z letního tábora. Zázemí táborníci našli v základní škole v Bystřici, sdělila v sobotu mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. 

Kvůli stoupající hladině říčky Bystřice hasiči kontaktovali vedoucí všech letních táborů blízko řeky. O evakuaci tábora u zříceniny hradu Aueršperk rozhodli po 21:00, uvedla Musilová.

Zatopené ulice i neprůjezdné železnice v Praze

Přívalové deště se nevyhnuly ani hlavnímu městu. Pražská ulice V Podzámčí se hasiči snažili odčerpat. Na měřicích stanicích na severním a západním okraji Prahy spadlo za hodinu v bouřce 50 až 60 milimetrů srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Vlaky mezi smíchovským nádražím a Radotínem na frekventované trati z Prahy do Berouna přestaly jezdit kolem 17:10. Důvodem je výpadek napájení trakčního vedení po úderu blesku. České dráhy proto zavedly náhradní autobusovou dopravu, počet autobusů je však velmi omezený. V 19:30 se vlaky mezi Smíchovem a Radotínem opět rozjely.

Zhruba 20 minut nejezdily tramvaje mezi Malovankou a Pohořelcem. Hasiči v hlavním městě v souvislosti s počasím zasahovali do 18:10 u dvou desítek událostí.

Zaplavený kemp

Středočeští hasiči měli kvůli pátečním bouřkám 86 výjezdů. Největší komplikace počasí způsobilo v okresech Praha-východ, Kutná Hora a Mělník.

I v tomto kraji hasiči pomáhali s odčerpáváním vody, s odstraňováním spadlých stromů a větví a také s odstraňováním nebezpečných stavů, což jsou například poškozené střechy budov a podobně. V kempu v Chrustenicích na Berounsku říčka Loděnice zaplavila kemp a okolní domy, sdělil mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Nejvíce zatížené bylo krajské středisko hasičů mezi 18:00 a 19:00, kdy bylo nahlášeno 31 mimořádných událostí. "To je téměř stejný počet, jaký v průměrný den řešíme za 24 hodin," uvedl Gabriel.

Například v Podlešíně na Kladensku pomáhali hasiči odklízet zeminu z komunikace, pak přejížděli na čerpání vody ze dvora rodinného domu. U Rudné v okrese Praha-západ čerpali vodu z podjezdu pod dálnicí D5, v Neratovicích vykopali strouhu, aby voda mohla odtéci z parkoviště, kde hrozilo zaplavení aut.

V Poleradech, Zdibech a Hovorčovicích v okrese Praha-východ hasiči čerpali vodu ze zaplavených domů, sklepů, výkopů a zahrad. Situace v kraji se uklidnila po 20:00.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy