reklama
 
 

Po 27 letech bude mít Česko velvyslance na Kubě. Neslevujeme z našich principů, tvrdí Zaorálek

24. 8. 2016 14:08
Česko bude mít po bezmála třech desetiletích svého velvyslance na Kubě. Stane se jím zkušený diplomat Vladimír Eisenbruk. Zastupitelský úřad v Havaně byl dosud veden na úrovni chargé d'affaires, obdobně jako kubánský zastupitelský úřad v Praze. O povýšení vztahů s Havanou česká diplomacie intenzivně usilovala v posledních dvou letech, avšak Kuba schválení žádosti dvakrát zamítla. Kubánský velvyslanec v ČR by měl o schválení teprve požádat.

Praha – Česká republika bude mít po 27 letech nejvyšší diplomatické zastoupení na Kubě. Velvyslancem se stane Vladimír Eisenbruk, oznámilo ve středu ministerstvo zahraničí. Česko v minulosti žádalo o souhlas pro svého velvyslance už dvakrát, podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka šlo o jednu z priorit diplomacie.

"Kuba udělila 21. července 2016 souhlas s působením nového velvyslance ČR na Kubě Vladimíra Eisenbruka," sdělilo ministerstvo zahraničí. Eisenbruk dříve působil jako velvyslanec ČR v Kostarice, Mexiku a Peru. "Jsem rád, že budeme mít zastoupení na úrovni, kterou má většina států EU," řekl během jednání vlády Zaorálek.

"Česká republika v minulosti dvakrát neúspěšně požádala o agrément pro svého velvyslance na Kubě, nynější pozitivní kubánská odpověď je výsledkem posunu obou zemí k intenzivnějšímu dialogu a nové dynamice bilaterálních styků," dodala mluvčí úřadu Irena Valentová.

Zastupitelský úřad v Havaně byl dosud veden na úrovni chargé d'affaires, obdobně jako kubánský zastupitelský úřad v Praze. O povýšení vztahů s Havanou česká diplomacie intenzivně usilovala v posledních dvou letech.

Podle ministerstva se Česko zařadilo vedle další země EU, které rovněž mají na Kubě velvyslance. Kubánský velvyslanec v ČR by měl o schválení teprve požádat.

Před rokem 1989 patřila komunistická Kuba ke spojencům východního bloku, jehož součástí bylo i Československo. Obě země pojily dobré politické i obchodní vztahy. Po sametové revoluci vzájemné vazby ochladly. Československá a následně i česká zahraniční politika směřovala k podpoře lidských práv na Kubě i místního disentu.

Přítomnost velvyslance podle Zaorálka nezpůsobí odklon od lidskoprávní tematiky. "To neznamená, že bychom slevovali z těch principů, které jsme hájili, co se týče ochrany názorů, dodržování lidských práv," uvedl. Vztahy se ale dostanou na novou úroveň, už teď dělá ministerstvo kroky ke zkoumání možností ekonomické spolupráce, dodal.

Vztahy ČR a Kuby v roce 2001 narušilo také zadržení tehdejšího poslance Unie svobody Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka. Kubánské úřady je obvinily ze špionáže a oba muži strávili 25 dní ve vězení.

autor: ČTK | 24. 8. 2016 14:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama