Přemýšlivý generál, skvělý diplomat i drzý chlápek. Petr Pavel dnes odchází do civilu

Přemýšlivý generál, skvělý diplomat i drzý chlápek. Petr Pavel dnes odchází do civilu
Petr Pavel se loučí se svou partnerkou Evou na letišti v Praze-Ruzyni, odkud 21. ledna 2003 odletěl na velitelství v Tampě na Floridě... Nyní se naopak loučí s armádou.
Generál Petr Pavel s otcem a syny.
Generál Petr Pavel, Bob a Honda.
Petr Pavel zahájil první ročník dvacetičtyřhodinového charitativního běhu družstev s názvem You Dream We Run v roce 2013.
Foto: Ludvík Hradilek
Jan Gazdík Jan Gazdík
30. 11. 2018 7:03
Archetyp vojáka, přemýšlivý generál, skvělý diplomat, který - jak konstatuje velení americké armády - "provedl Vojenský výbor NATO nejnáročnějším obdobím v nedávných dějinách aliance". Ať již šlo o ruskou anexi Krymu, rusko-ukrajinskou válku na východní Ukrajině, masivní teroristické údery v Paříži a Bruselu, nebo tažení mezinárodní koalice proti Islámskému státu, za což obdržel nejvyšší americké vojenské vyznamenání Legion of Merit (komandér Záslužné legie). Ale také "drzý chlápek", který vyvádí z míry české politiky, když polemizuje s jejich rozhodnutím. Prezidentem republiky počínaje a ministrem obrany konče. Petr Pavel dnes s armádou končí a odchází do civilu.

Jaký tedy vlastně je armádní generál Petr Pavel (57), jenž po devětatřiceti letech svléká uniformu? Má v něm Česká republika - jak říká například uznávaný expert na mezinárodní vztahy Martin Kovář - jedinečnou osobnost, která ztělesňuje proměny české armády a respekt spojenců v NATO k Česku a jeho vojákům? Anebo si Petr Pavel pouštěl až příliš často "drze ústa na špacír" při prosazování svého názoru vůči nadřízeným velitelům a pak i politikům?

Generál Petr Pavel s otcem a syny.
Generál Petr Pavel s otcem a syny. | Foto: Archiv Petra Pavla

Jedno i druhé.

"S profesory odvážně a někdy možná drze polemizoval už na vysoké vojenské škole. V tom se vůbec nezměnil," říká Pavlův spolužák Karel Klinovský.

Rovněž Alexandr Vondra vzpomíná, jak ho náčelník Generálního štábu Petr Pavel často konsternoval neustálými připomínkami a oponováním: "Avšak cena, kterou jsem za to dostával, se mi vždy bohatě vyplatila."

Bezpečnostního analytika Františka Šulce, někdejšího ředitele kabinetu ministra obrany, například Petr Pavel dodnes fascinuje tím, jak si na přednáškách či konferencích neustále něco zapisuje. "Někdy si říkám, že má jednu knihovnu na knihy a druhou na bloky, které za celý svůj život popsal. Zcela výjimečný je pak v umění naslouchat. Je archetypem důstojného důstojníka. Nemusí mluvit vulgárně, aby získal pozornost. A když vejde do místnosti, okamžitě je to znát. Pravda je, že se jako voják nebál vyjádřit pregnantně k věcem, které mohly být někdy na hraně, a byl za to vždy připraven nést i důsledky. A tohle není každému dáno. Cenné je na něm konečně i to, že je schopen účasti ve veřejných či akademických debatách. Ani tohle není každému vojáku dáno. Bohužel jen málokomu."

Jako motorová myš

České politiky rozčilovaly Pavlovy připomínky či nesouhlas na uzavřeném jednání vlády, zejména ale jeho veřejné komentáře. Za zavřenými dveřmi to bylo například podle Františka Šulce či Lukáše Dyčky z estonské Baltic Defence College v pořádku. Opatrněji už ale hodnotí generálovy veřejné projevy. Jakkoliv se Petr Pavel - nehledě na své výhrady či připomínky - verdiktu politiků vždy poslušně podřídil a ani si neuměl představit, že by tomu mělo být jinak.

Nestandardní chování generála Petra Pavla je možná podmíněno i tím, že si postupně vytvořil velmi úzkou vazbu na přední české - a nejenom české - akademiky. Inicioval s nimi dokonce uzavřená diskusní fóra na téma obrany a bezpečnosti. A opět: "Na všech těchto akcích Pavel pozorně poslouchal a psal si jako motorová myš. Stále vstřebával informace, vnímal názory druhých. Má obrovský civilně-vojenský záběr. Takže to sice byl generál, ale současně hodně civilní člověk. I tím si tento v boji nekompromisní výsadkář získal obrovskou autoritu mezi vojáky, ale i univerzitními profesory," připomíná Dyčka.

"Generál Pavel není zkrátka plechová hlava nebo guma, kterých je v české armádě stále dost - vysoké důstojníky a některé generály nevyjímaje - a kteří na podřízené jen šlapou, zatímco před nadřízenými či politiky se servilně hrbí," konstatuje jeden z důstojníků armádního velení.

Eisenhower vs. Patton

S odcházejícím Petrem Pavlem bývá často srovnáván nynější náčelník Generálního štábu Aleš Opata nebo zástupce velitele nadnárodní divize NATO v polském Elblagu Karel Řehka. I tihle dva patří k vojákům, s nimiž to nemají a nebudou mít politici lehké. Vystudovali prestižní západní akademie, mluví několika jazyky, obstáli i v nejtvrdších bojích. A takových vojáků bude přibývat. 

A jiný vlivný důstojník z velení armády se připojuje: "Pavel je český (Dwight) Eisenhower a skvělý diplomat, zatímco Opata český (George) Patton nebo také ušlechtilý dřevorubec a drsňák."

Pokud si tedy někteří politici oddychnou, že se dnes generál Pavel stává civilem, mají se tedy možná na co těšit. Pozic, které může čerstvý civilista Pavel zastávat, je podle Františka Šulce nepřeberně: "Možná by mu slušel hlas, který pojmenovává společenské problémy a negativa. Stejně tak dobře ale může psát knihy, publikovat články, přednášet na univerzitách. Umím si ho představit i jako politika či skvělého profesora vysoké školy. Mohl by jezdit po světě a přednášet, stejně jako to nyní dělá nedávný vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges."

VIDEO: Petr Pavel o útocích na české vojáky v Afghánistánu. 

Naši vojáci i celá mise se řídí přesně danými pravidly, nefungujeme mimo rámec mezinárodního práva. Bylo by chybou z Afghánistánu odcházet pod tlakem | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 17 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy