Přemýšlivý generál, skvělý diplomat i drzý chlápek. Petr Pavel dnes odchází do civilu

Foto: Ludvík Hradilek
Jan Gazdík Jan Gazdík
30. 11. 2018 7:03
Archetyp vojáka, přemýšlivý generál, skvělý diplomat, který - jak konstatuje velení americké armády - "provedl Vojenský výbor NATO nejnáročnějším obdobím v nedávných dějinách aliance". Ať již šlo o ruskou anexi Krymu, rusko-ukrajinskou válku na východní Ukrajině, masivní teroristické údery v Paříži a Bruselu, nebo tažení mezinárodní koalice proti Islámskému státu, za což obdržel nejvyšší americké vojenské vyznamenání Legion of Merit (komandér Záslužné legie). Ale také "drzý chlápek", který vyvádí z míry české politiky, když polemizuje s jejich rozhodnutím. Prezidentem republiky počínaje a ministrem obrany konče. Petr Pavel dnes s armádou končí a odchází do civilu.

Jaký tedy vlastně je armádní generál Petr Pavel (57), jenž po devětatřiceti letech svléká uniformu? Má v něm Česká republika - jak říká například uznávaný expert na mezinárodní vztahy Martin Kovář - jedinečnou osobnost, která ztělesňuje proměny české armády a respekt spojenců v NATO k Česku a jeho vojákům? Anebo si Petr Pavel pouštěl až příliš často "drze ústa na špacír" při prosazování svého názoru vůči nadřízeným velitelům a pak i politikům?

Generál Petr Pavel s otcem a syny.
Generál Petr Pavel s otcem a syny. | Foto: Archiv Petra Pavla

Jedno i druhé.

"S profesory odvážně a někdy možná drze polemizoval už na vysoké vojenské škole. V tom se vůbec nezměnil," říká Pavlův spolužák Karel Klinovský.

Rovněž Alexandr Vondra vzpomíná, jak ho náčelník Generálního štábu Petr Pavel často konsternoval neustálými připomínkami a oponováním: "Avšak cena, kterou jsem za to dostával, se mi vždy bohatě vyplatila."

Bezpečnostního analytika Františka Šulce, někdejšího ředitele kabinetu ministra obrany, například Petr Pavel dodnes fascinuje tím, jak si na přednáškách či konferencích neustále něco zapisuje. "Někdy si říkám, že má jednu knihovnu na knihy a druhou na bloky, které za celý svůj život popsal. Zcela výjimečný je pak v umění naslouchat. Je archetypem důstojného důstojníka. Nemusí mluvit vulgárně, aby získal pozornost. A když vejde do místnosti, okamžitě je to znát. Pravda je, že se jako voják nebál vyjádřit pregnantně k věcem, které mohly být někdy na hraně, a byl za to vždy připraven nést i důsledky. A tohle není každému dáno. Cenné je na něm konečně i to, že je schopen účasti ve veřejných či akademických debatách. Ani tohle není každému vojáku dáno. Bohužel jen málokomu."

Jako motorová myš

České politiky rozčilovaly Pavlovy připomínky či nesouhlas na uzavřeném jednání vlády, zejména ale jeho veřejné komentáře. Za zavřenými dveřmi to bylo například podle Františka Šulce či Lukáše Dyčky z estonské Baltic Defence College v pořádku. Opatrněji už ale hodnotí generálovy veřejné projevy. Jakkoliv se Petr Pavel - nehledě na své výhrady či připomínky - verdiktu politiků vždy poslušně podřídil a ani si neuměl představit, že by tomu mělo být jinak.

Nestandardní chování generála Petra Pavla je možná podmíněno i tím, že si postupně vytvořil velmi úzkou vazbu na přední české - a nejenom české - akademiky. Inicioval s nimi dokonce uzavřená diskusní fóra na téma obrany a bezpečnosti. A opět: "Na všech těchto akcích Pavel pozorně poslouchal a psal si jako motorová myš. Stále vstřebával informace, vnímal názory druhých. Má obrovský civilně-vojenský záběr. Takže to sice byl generál, ale současně hodně civilní člověk. I tím si tento v boji nekompromisní výsadkář získal obrovskou autoritu mezi vojáky, ale i univerzitními profesory," připomíná Dyčka.

"Generál Pavel není zkrátka plechová hlava nebo guma, kterých je v české armádě stále dost - vysoké důstojníky a některé generály nevyjímaje - a kteří na podřízené jen šlapou, zatímco před nadřízenými či politiky se servilně hrbí," konstatuje jeden z důstojníků armádního velení.

Eisenhower vs. Patton

S odcházejícím Petrem Pavlem bývá často srovnáván nynější náčelník Generálního štábu Aleš Opata nebo zástupce velitele nadnárodní divize NATO v polském Elblagu Karel Řehka. I tihle dva patří k vojákům, s nimiž to nemají a nebudou mít politici lehké. Vystudovali prestižní západní akademie, mluví několika jazyky, obstáli i v nejtvrdších bojích. A takových vojáků bude přibývat. 

A jiný vlivný důstojník z velení armády se připojuje: "Pavel je český (Dwight) Eisenhower a skvělý diplomat, zatímco Opata český (George) Patton nebo také ušlechtilý dřevorubec a drsňák."

Pokud si tedy někteří politici oddychnou, že se dnes generál Pavel stává civilem, mají se tedy možná na co těšit. Pozic, které může čerstvý civilista Pavel zastávat, je podle Františka Šulce nepřeberně: "Možná by mu slušel hlas, který pojmenovává společenské problémy a negativa. Stejně tak dobře ale může psát knihy, publikovat články, přednášet na univerzitách. Umím si ho představit i jako politika či skvělého profesora vysoké školy. Mohl by jezdit po světě a přednášet, stejně jako to nyní dělá nedávný vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges."

VIDEO: Petr Pavel o útocích na české vojáky v Afghánistánu. 

Naši vojáci i celá mise se řídí přesně danými pravidly, nefungujeme mimo rámec mezinárodního práva. Bylo by chybou z Afghánistánu odcházet pod tlakem | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy