Pětiletý chlapec Ashya už nemá rakovinu, tvrdí jeho rodiče

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2015 11:58
Britští lékaři loni chlapcovu léčbu vzdali, pomohli mu až v pražském protonovém centru.
Ashya King.
Ashya King. | Foto: Reuters

Madrid/Londýn - Pětiletý britský chlapec Ashya King, který se loni léčil i v pražském protonovém centru, již nemá rakovinu. V rozhovoru pro britský deník The Sun to uvedli jeho rodiče. Rodina nyní žije ve Španělsku a malý Ashya prý opět začal mluvit a rád si hraje se svými bratry a sestrami v parku, řekl jeho otec Brett King. Primář pražského centra Jiří Kubeš, který Ashyovu léčbu vedl, příznivé výsledky kontrolních vyšetření uvítal. Upozornil ale, že z medicínského hlediska je na hodnocení výsledku ještě brzy.

Podle Ashyových rodičů chlapce zachránila protonová léčba, kterou mu britský zdravotní systém NHS neumožnil. "Kdybychom nechali Ashyu v péči NHS v Británii, dnes by tu s námi nebyl," prohlásil Brett King. "Byl příliš slabý a nepřežil by," dodal. Zmizení nádoru na mozku svého syna označil za "zázrak".

"Více než 80 procent dětských pacientů se dnes úspěšně vyléčí," uvedl Kubeš s tím, že typ léčby závisí na typu nádoru; při léčbě rakoviny u dětí se často používá kombinovaná léčba. Protonová terapie zasáhne nádor s přesností milimetru, ochrání důležité orgány a tím zvýší šanci na vyléčení a příznivě ovlivní kvalitu budoucího života.

"Z medicínského hlediska je brzy hodnotit a jsem velice potěšen, že kontrolní vyšetření dopadla příznivě. Velmi nás těší, že klinický stav Ashyi je vynikající. Jeho rehabilitace díky protonovému ozařování probíhá velmi dobře, jak můžeme potvrdit i ze zkušeností z protonové léčby u ostatních 60 dětských pacientů, které jsme léčili od prosince 2012," řekl Kubeš.

Ashyův případ vyvolal loni v létě velkou mediální pozornost. Britští lékaři zjistili, že dítě trpí nádorovým onemocněním mozku a několikrát ho operovali, poté ale údajně rodičům sdělili, že už více udělat nemohou. Kingovi se ovšem nehodlali vzdát a odvezli chlapce bez vědomí britských lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče a několik dní strávili ve španělské vazbě.

Brett King tehdy své počínání vysvětlil ve videonahrávce, kterou umístil na internetu. Uvedl v ní mimo jiné, že britský státní zdravotní systém synovi nebyl schopen zajistit léčbu, kterou požadovali. Manželé proto doufali, že se jim podaří dostat dítě k takovému léčení do České republiky. To se jim nakonec podařilo a chlapec loni v září a v říjnu absolvoval v pražském protonovém centru 30 ozařování.

U rakoviny mozku, kterou trpí britský chlapec Ashya King, je podle vedoucího oddělení klinické fyziky Protonového centra v Praze Vladimíra Vondráčka až 70procentní šance na vyléčení.
14:38
U rakoviny mozku, kterou trpí britský chlapec Ashya King, je podle vedoucího oddělení klinické fyziky Protonového centra v Praze Vladimíra Vondráčka až 70procentní šance na vyléčení. | Video: DVTV

Na posledních snímcích Ashyova mozku nebyly "žádné stopy" po nádoru, řekl nyní Brett King. "Jsou to neuvěřitelně skvělé zprávy, jsme absolutně nadšení. Ospravedlňuje to všechno, čím jsme si prošli," dodal chlapcův otec s tím, že kdyby bylo třeba, zachovali by se stejným způsobem znovu.

Případem se zabývali i reportéři britské televizní stanice Sky News. Jak zjistili, při léčbě rakoviny, která v Británii není dostupná, posílá britský zdravotnický systém NHS pacienty do USA místo do Evropy a utrácí tak miliony liber navíc.

I v Británii by prý měla v budoucnu vzniknout dvě protonová centra podobná tomu v Praze, na jejich vybudování již bylo vyčleněno asi 250 milionů liber (přes devět miliard Kč). Nevzniknou ale dříve než v roce 2018. V mezičase je tak více než 90 procent lidí, kterým je doporučena protonová léčba, posíláno do USA, což stojí dvakrát více než stejná léčba v Evropě, uvedl server televize Sky News.

Cena léčby, ubytování a nákladů na cestu do USA se údajně pohybuje okolo 100 000 liber (3,7 milionů Kč). Juliette Harrisonové z Birminghamu lékaři odhalili nádor na mozku, NHS ji ale peníze na protonovou léčbu neschválila. Zaplatila si tak sama 37.000 liber (1,4 milionů Kč), aby se mohla léčit v protonovém centru v Praze. Ředitelka strategie pražského centra Iva Taťounová ČTK potvrdila, že NHS léčbu Ashyi zaplatila.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy