"Nejsem senilní." Peroutka článek o Hitlerovi napsal, trvá na svém Zeman

ČTK ČTK
6. 3. 2016 13:20
Prezident Miloš Zeman své stanovisko zopakoval v nedělní Partii televize Prima. "Ještě nejsem tak senilní, abych si nepamatoval, protože ten titulek mě šokoval. A nejsem tak senilní, abych si ten článek vymyslel," prohlásil prezident. Také připomenul, že se několikrát veřejně omluvil za to, že se článek dosud nepodařilo najít. Podle středečního rozhodnutí soudu se musí Kancelář prezidenta republiky za Zemanovo tvrzení omluvit. Ta se ale chce proti rozsudku odvolat a případ dovést i k Ústavnímu soudu.
Prezident Miloš Zeman na koláži s Ferdinandem Peroutkou.
Prezident Miloš Zeman na koláži s Ferdinandem Peroutkou. | Foto: Koláž Aktuálně

Praha - Prezident Miloš Zeman i přes rozhodnutí soudu dál trvá na tom, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek Hitler je gentleman. Uvedl to v neděli v Partii televize Prima.

Soud ve středu nepravomocně nařídil Kanceláři prezidenta republiky omluvu za Zemanovo tvrzení. Podle soudkyně se jeho pravdivost nepodařilo prokázat.

"Ještě nejsem tak senilní, abych si nepamatoval, protože ten titulek mě šokoval. A nejsem tak senilní, abych si ten článek vymyslel," prohlásil prezident. Prezidentská kancelář se chce proti rozsudku odvolat a případ dovést i k Ústavnímu soudu.

Omluvil jsem se, připomněl Zeman

Zeman připomenul, že se několikrát veřejně omluvil za to, že se článek dosud nepodařilo najít. "Pokud se ho nepodařilo najít a soudkyně z toho vyvozuje, že ten článek neexistuje, je to něco podobného, jako kdybyste prohlásil, že bůh neexistuje, protože ho nikdo nenašel," uvedl prezident.

Poznamenal, že o článku mluvil v roce 2002 také někdejší ministr kultury Pavel Dostál, ale nebyl za to Peroutkovou vnučkou Terezií Kaslovou žalován. Zopakoval, že v období druhé republiky Peroutka napsal jiné podobné články, v nichž se prý přiklonil k nacismu. Právě to podle Zemanova mluvčího bude předmětem odvolání - že se soudkyně odmítla zabývat důkazy, které se týkají historického kontextu a historických výroků Peroutky.

Základní důvod, proč se článek jeho mluvčímu dosud nepovedlo nalézt, je podle Zemana v tom, že časopis Přítomnost vycházel ve dvou vydáních a ve druhém vydání byly některé Peroutkovy články cenzurovány.

 

Právě se děje

Další zprávy