Peroutkova vnučka: Chlap a gentleman, natož prezident, by měl umět přiznat chybu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
2. 3. 2016 13:39
Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová vyhrála u pražského městského soudu spor s Kanceláří prezidenta republiky. Ta se jí má omluvit za výroky prezidenta Miloše Zemana o tom, že byl slavný novinář údajně fascinován nacismem. "Nejvíc by mě potěšilo, a řekla bych si, že jsem se v něm možná mýlila, kdyby pan prezident byl i v téhle situaci schopen říct: omlouvám se," řekla Kaslová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Kaslová Zeman
Kaslová Zeman | Foto: DVTV

Jak hodnotíte rozhodnutí soudu?
 V rámci možností jsem velmi spokojena. Mám skvělého právníka, odvedl na této žalobě výbornou práci a vděčím mu za mnohé.

Soudkyně byla s případem hotova jen za několik hodin. Jak hodnotíte její přístup?
Potěšilo mě, že jednání nebylo rozvleklé, že to odsýpalo. K tomu ale už směřovalo přípravné jednání, které paní soudkyně svolala v lednu, kde byli oba právní zástupci a já. To jednání svolala proto, aby se soud urychlil, aby se ujasnily možnosti omluvy či kdo trvá na svědcích.

Podle rozsudku se vám bude muset omluvit kancelář prezidenta. Předpokládám, že byste byla radši, kdyby se vám omluvil sám prezident Zeman.
Samozřejmě bych byla radši, ale bohužel pana prezidenta nemohu žalovat. Nejvíc by mě potěšilo, a řekla bych si, že jsem se v něm možná mýlila, kdyby pan prezident byl i v téhle situaci schopen říct: omlouvám se.

Kdyby tedy přiznal chybu?
Dnes u soudu se pouštěl audiovizuální záznam z jedné jeho tiskové konference, kterou měl v Ústí. Tam řekl, že když se ukáže, že neměl pravdu, tak se omluví.

Myslím si, že chlap má umět přijmout svoji chybu. Každý muž by měl být schopen se v takovém případě omluvit. Každý z nás milionkrát za život třeba nemůže najít brejle a pak řekne promiň, hledala jsem je tady, ale ty brejle jsou jinde. Každý gentleman by toho měl být schopen, natož prezident republiky…

Čekala jste, že se kancelář prezidenta po rozsudku odvolá a bude to chtít táhnout až k Ústavnímu soudu?
Bohužel čekala.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy