Za miliardovou smlouvu VZP s klinikou padlo obvinění

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 18. 11. 2013 13:55
Policie obvinila jednu osobu z pokusu o zneužití pravomoci.
 Protonová tarapie v Praze.
 Protonová tarapie v Praze. | Foto: Proton Therapy Center

Praha - Protikorupční policie obvinila jednu osobu kvůli smlouvě mezi největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou VZP a pražským protonovým centrem. Podezřívá ji z pokusu o zneužití pravomoci.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil žalobce Pavel Prygl, který kauzu dozoruje.

Trestní oznámení podala VZP, která měla podezření, že smlouva z doby, kdy pojišťovně vládl nucený správce Antonín Pečenka, je velmi nestandardní a nezákonná.

Podle policejních zdrojů Aktuálně.cz se trestní stíhání týká právě Pečenky. Žalobce Prygl to komentovat nechtěl. Pečenka poté, co se ho deník Aktuálně.cz zeptal na to, zda byl obviněn, svůj mobil beze slov položil. A pak již telefon nezvedal.

Podle analýzy VZP by tato smlouva o smlouvě budoucí zajišťovala protonovému centru po dobu patnácti let roční příjem ve výši více než jedné miliardy korun.

Zmíněný dokument je přitom důvodem sporů mezi VZP a protonovým centrem. Zatímco pojišťovna odmítá podle této smlouvy luxusní pražské klinice, která sídlí v areálu Nemocnice Na Bulovce, za léčbu pacientů s rakovinou platit, PTC se obrátilo na rozhodčí soud. Ten začal žalobu prověřovat minulý týden.

 

Trestní oznámení VZP

Vedení zdravotní pojišťovny ve zmíněném trestním oznámení uvedlo, že smlouva byla podepsána jen týden před koncem nucené správy a odporovala také vnitřním příkazům VZP, které tehdy zakazovaly podepisovat smlouvy nové.

Navíc na ní nebylo razítko nuceného správce Antonína Pečenky, ale ministerstva zdravotnictví. Pečenka byl přitom tehdy i náměstkem ministra zdravotnictví Davida Ratha.

Pojišťovna ve zmíněném trestním oznámení, které padalo letos v únoru, navíc uvedla, že originál smlouvy ani nemá.

"VZP v současnosti disponuje pouze ověřenou kopií s ověřenými podpisy obou stran, jež byly legalizovány až 3. 11. 2009," uvedla pojišťovna v oznámení s tím, že ji získala teprve až od zástupců protonového centra.

Zástupci PTC tvrdí, že smlouva je platná. "Jsme si jisti, že PTC vždy postupovalo správně a v souladu s veškerými právními předpisy," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Vladimír Šulc.

Soukromá protonová klinika Na Bulovce byla vybudována a vybavena za 3,5 miliardy korun.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy