Pacientské listy na internetu končí. Kvůli ochraně dat

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 8. 2009 16:32
Ústav nemá právo citlivá data sbírat, rozhodl Úřad pro ochranu osobních údajů
Z pacientských listů na internetu se měla vyčíst každá využívaná pilulka.
Z pacientských listů na internetu se měla vyčíst každá využívaná pilulka. | Foto: Reuters

Praha - Pacientské účty na internetu končí. Státní ústav pro kontrolu léčiv projekt po čtyřech dnech pozastavil. 

Alespoň do té doby, dokud se s konečnou platností nerozhodne o tom, jestli sběrem dat porušuje zákon, nebo ne.

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů totiž nelze citlivá data lidí bez jejich souhlasu shromažďovat. Pokud ústav se sběrem údajů začal, překročil tak svou pravomoc. 

Z dat se dá totiž mimo jiné odvodit, jakými chorobami člověk trpí.

Stačí jeden klik

Bude to jako v elektronickém bankovnictví: Stačí jeden klik a pacient se rázem ocitne na stránce svého účtu. To sliboval ještě před dvěma měsíci Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Projekt měl podle SÚKLu sloužit především pacientům. Měli si mít možnost zkontrolovat, kolik spotřebovali léků a jestli už nepřekročili limit. Měli také zjistit, kdy je čeká další preventivní prohlídka či očkování.

Pokud by jim pak některé léky nezabraly, nebo jim způsobily problémy, mohli to do své elektronické karty zaznamenat.

Sledují se jen některé léky

Aby mohly pacientské listy fungovat, vytvořil už v lednu SÚKL takzvané centrální uložiště dat. V tom chtěl veškeré údaje o využívaných lécích shromažďovat.

Měly se tam ale dostat jen ty léky, které jim předepsal lékař, nebo které si lidé vyzvedli na občanku. Volně prodejné léky bez omezení totiž nikdo nehlídá.

Dnes ale projekt končí. Mluvčí SÚKLu Veronika Petláková řekla ČTK, která zprávu přinesla jako první, že chce ústav uklidnit pacienty. Prý je vylekaly zprávy o tom, že jsou jejich citlivá data v ohrožení.

"Pacienti se po zprávách v médiích opakovaně obraceli na informační oddělení SÚKLu o vysvětlení situace. A to i přes vydanou tiskovou zprávu a ubezpečení o trvalém zajištění maximální bezpečnosti uložených dat," řekla Petláková.

SÚKL podle ní žádný zákon neporušuje.

Právníci: SÚKL jedná v rozporu se zákonem

Úřad pro ochranu osobních údajů a někteří právníci si to ovšem nemyslí.

"Žádný podobný sběr dat SÚKL dělat nesmí. Využití centrálního úložiště pro jiné účely, než je výdej léků na elektronické recepty, je nezákonné," upozornil například právník České lékárnické komory Jaroslav Maršík.

Zákon podle něj obsahuje přesnou definici centrálního registru i jeho úkol. O sběru osobních údajů pacientů v něm není ani zmínka. "Nic na tom nezmění ani ustanovení, které si SÚKL často bere při argumentaci na pomoc, tedy že pokud se k němu dostanou citlivé údaje, má je podle zákona chránit," dodává Maršík.

SÚKL smí sbírat jen data o spotřebě léků, nikoliv o pacientech.

Lékárníci: Data zlikvidujte

Nad sběrem dat se pozastavila i právnička Monika Bakešová. "S čím nemohu souhlasit, je předávání citlivých osobních údajů pacientů bez zákonného podkladu," říká.

Pokud chce SÚKL data sbírat, musí podle ní nejdříve získat výslovný souhlas pacienta. Totéž platí i pro prodej léků s pseudoefedrinem - lékárník smí nahlížet do listu pacienta a kontrolovat množství spotřebovaných léků s omezením jen tehdy, dá-li mu pacient souhlas.

Úřad pro ochranu osobních údajů, který má na dodržování tohoto ustanovení zákona dohlížet, proto vydal minulý týden zprávu. Po několika měsících prověřování rozhodl: Státní ústav pro kontrolu léčiv překročil zákon.

"Budeme proto velmi rádi, když SÚKL v co nejbližší době zveřejní, jakým způsobem zlikviduje data, která takto získal," reagoval na to šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Právě on podnět na Úřad pro ochranu osobních udajů podal.

Projekt nekončí, věří SÚKL

Mluvčí SÚKLu Veronika Petláková řekla, že všem zájemcům, kterých se během čtyř prvních dnů našlo 55, rozeslal ústav upozornění, že provoz pacientských listů pozastavuje. Totéž dostaly také pacienstké organizace.

SÚKL se ale podle ní bude snažit obnovit provoz v co nejkratší lhůtě. "Aby pacienti mohli spolurozhodovat o své léčbě, musejí k tomu mít dostatek informací," vysvětlila.

Na 200 tisíc dat každý den

Do takzvaného centrálního úložistě elektronických receptů se každý den zapíše na dvě stě tisíc nových údajů.Podle odborníků by se data dala v případě krádeže velmi dobře zneužít: Stála by o ně každá farmaceutická firma, ke konkurenčnímu boji by je dokázaly využít i zdravotní pojišťovny.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pfizer

"Pokud by se data dostala některé ze zdravotních pojišťoven, mohla by provádět selektivní nábor mezi klienty. Mohla by to dokonce i prodávat dalším ekonomickým subjektům. Jako každá ukradená data se to dá zneužít a dá se to zneužít velmi," říká šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Nyní má každá pojišťovna k dispozici jen údaje svých vlastních klientů, k datům lidí z konkurenčních pojišťoven se nedostane.

Ministerstvo: Bude diskuze

Jaké kroky podnikne, už proto zvažuje i ministerstvo zdravotnictví.

"Rozhodně nebere rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů na lehkou váhu. Víme, že rozhodnutí ještě není pravomocno a SÚKL se proti němu bude odvolávat. Ministerstvo však rozhodně nechce čekat  až na výsledek odvolání, ale bude iniciovat revizi a diskusi nad celou procedurou, například výši ochrany, nebo souhlasu pacienta," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. 
 

 

Právě se děje

Další zprávy