Otevírání D8 připomínalo akci ANO i rockový koncert. Lidé se snažili ulovit selfie s Babišem

Foto: Ludvík Hradilek
Jakub Zelenka Jakub Zelenka
17. 12. 2016 15:10
Poslední hodiny před otevřením D8 pro řidiče. Reportáž z tunelu.

Tunel Radejčín, dálnice D8 - "A nakonec se všichni sejdeme na konci tunelu," poznamenal moderátor a dav se rozběhl k pásce, aby viděl, jak o dalších dvacet metrů dál stojí u jiné pásky politici a připravují si nůžky.

Otevírání posledního úseku jedné z nejdéle rozestavěných dálnic v Evropě připomínalo rockový festival. Zaparkovaná auta na ještě panenské komunikaci se v sobotu ráno vlnila jako několikakilometrový had. A rodiče s dětmi mizeli v tunelu Radejčín, kde se rozdávaly párky, gulášovka a sladké šátečky. Přitom míjeli obří obrazovky přenášející projevy politiků.

Kdo ale nestál přímo u pódia, mohl se jen domnívat, co chtějí sdělit. V tunelu byl takový hluk s ozvěnou, že připraveným vystoupením nebylo dobře rozumět.

Hlava státu se ve své řeči podle očekávání opřela do ekologů. "Proč dostavba trvala 15 let? "Odpověď je velice prostá, ve vašem kraji řádili a řádí takzvaní zelení aktivisté," označil jasného viníka. O tom, že se kvůli nestabilnímu podloží, před kterým právě ekologové varovali, otevírá jen jeden z mostů prackovické estakády, nemluvil. (Zdroje blízké ministerstvu dopravy navíc tvrdí, že se dokonce uvažovalo i o odložení sobotního slavnostního otevření.)

Cenné suvenýry

„Pepo, proč to nefotíš? Foť to,“ nabádala energicky svého druha dáma, která se vecpala před novináře a začala zaclánět kamerám. Když pak bariéra mezi lidem a politiky padla, někteří novináři se kvůli návalu fanoušků k ministrům ani nedostali.

„Dál ne,“ pokřikovala na reportéra Aktuálně.cz ochranka česky a poté německy, když s diktafonem blížil k ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) pro rozhovor.

Pak ale bariéra padla a politici ANO se vydali mezi nadšené občany. Kromě Babiše byl mezi nimi i ministr dopravy Dan Ťok a ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Máňo, chceš se vyfotit s Babišem?“ povídal si jeden starší pár a nesměle v ruce žmoulal foťák. Mezitím si šéf ANO vystřihl selfie s rodinou s dětmi. Druhá část akce tak trochu připomínala předvolební turné.

Vítanou trofejí se staly kousky pásky, jejíž přestřižení D8 otevřelo. Komu se to povedlo, vítězoslavně ji zvedal nad hlavu, jako by to byla fotbalová šála po vítězném zápase.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy