Ostatky básníka Olese převezli z Olšan do Kyjeva. Ministerstvo kultury mu uspořádá nový pohřeb

Michael Švec Michael Švec
27. 1. 2017 17:06
Ostatky známého ukrajinského básníka Oleksandra Olese (1878–1944), které byly počátkem roku exhumovány na pražských Olšanských hřbitovech, v pátek letadlem přepravili do Kyjeva. Oznámil to ukrajinský ministr kultury Jevhen Nyščuk. Umělec, který strávil posledních 20 let života v Praze, bude pohřben v neděli na čestném místě kyjevského Lukjanivského hřbitova. Na obřad podle ministra zřejmě přijede i básníkova příbuzná, která žije v Kanadě, a mši za zesnulého povede patriarcha ukrajinské pravoslavné církve Filaret. Olesovy ostatky byly exhumovány, protože do jeho hrobu na Olšanech byl uložen jiný člověk. Situaci na Ukrajině pak řešila nejvyšší místa včetně prezidenta Petra Porošenka a vlády.
Hrob Oleksandra Olese.
Hrob Oleksandra Olese. | Foto: Wikipedia
 

Právě se děje

teď

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy