OSA dostala pokutu 10 milionů. Hotelům účtovala licence i za pokoje, kde nikdo nebyl

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2020 16:28
Ochranný svaz autorský dostal pokutu 10,67 milionu korun za zneužití dominantního postavení. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže mu ji uložil za postup v letech 2008 až 2014, kdy svaz požadoval po ubytovacích zařízeních platbu za přijímač v pokoji i v případě, že v něm nebyl nikdo ubytován. Pokuta zatím není pravomocná, svaz podal rozklad. Hoteliéři rozhodnutí vítají.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Hotel Paříž Praha

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) porušil podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nejen zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale i soutěžní pravidla Evropské unie.

"Ke zneužití došlo tím, že v uvedeném období účastník řízení ve svých sazebnících nezohledňoval obsazenost pokojů v ubytovacích zařízeních. Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili za licence i v případě, že v pokoji nebyl reálně nikdo ubytován," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Dodal, že OSA podala proti rozhodnutí úřadu rozklad.

Svaz podání rozkladu k předsedovi ÚOHS potvrdil. Se závěry prvostupňového rozhodnutí úřadu se OSA neztotožňuje, uvedl předseda představenstva svazu Roman Strejček. "Právní analýzy, kterými OSA disponuje, obsahují silné argumenty svědčící tomu, že ÚOHS dospěl k nesprávným právním i skutkovým závěrům. Ostatně, obsazenost pokojů ubytovacích zařízení nezohledňují ani zahraniční kolektivní správci," doplnil Strejček. Víc OSA do rozhodnutí o rozkladu nechce případ komentovat.

Rozhodnutí úřadu uvítala Asociace hotelů a restaurací ČR. "V této záležitosti jsme opakovaně upozorňovali, že nedává logicky smysl, aby host nebo samotný hoteliér platil za jakoukoli službu nebo produkt, který nejenže nechce, ale hlavně není schopen jej konzumovat," uvedl prezident asociace Václav Stárek. Asociace podle něj očekává, že rozhodnutí ÚOHS povede k větší standardizaci vztahů mezi kolektivními správci a uživateli děl.

Až do roku 2008 OSA obsazenost pokojů při výpočtu autorské odměny zohledňovala. "Požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy prokazatelně nemohlo dojít k užití díla, tedy když pokoj nebyl obsazen ubytovaným hostem a nebylo mu tak poskytováno žádné protiplnění, nelze považovat za přiměřenou obchodní podmínku, tudíž nesplňuje podmínku proporcionality vzájemného smluvního plnění a protiplnění," řekl Švanda.

Svaz ročně inkasuje skoro miliardu

OSA zastupuje nejen české, ale i zahraniční autory, svým postupem v letech 2008 až 2014 tak ovlivnil i obchod mezi členskými státy.

Ochranný svaz autorský inkasoval za rok 2018 pro autory skladeb 973 milionů korun, o 14 milionů korun více než o rok dříve. Přes 195 tisíc nositelů práv vyplatil na honorářích 762 milionů korun za více než 976 500 skladeb.

Svaz byl založen 9. října 1919 první ustavující valnou hromadou. Navázal na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl.

Kromě OSA působí v Česku i další kolektivní správci autorských práv, například Intergram zastupující umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů, Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia nebo Ochranná organizace autorská - Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl (OOA-S).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy