Hospody mají šanci zbavit se po 100 letech plateb za hudbu. OSA před krokem varuje

Ekonomika Ekonomika
12. 3. 2019 21:32
Majitelé restaurací by mohli ušetřit stokoruny měsíčně za poplatky, které musí platit pokud mají v místnosti televizi či rádio. Změna současného systému, kterou projednala v pondělí vláda, počítá se zrušením poplatků Ochrannému svazu autorskému (OSA) v provozovnách, kde hudba televize, či rozhlas tvoří pouhou kulisu. OSA s návrhem nesouhlasí a hrozí mezinárodní ostudou.
Foto: Jakub Plíhal

Informovaly o tom Hospodářské noviny. Vláda nyní poslala novelu do sněmovny. Tady má podle deníku podporu nejen poslanců z vládních stran ANO a ČSSD, ale i komunistů a pirátů. "Není důvod, aby třeba železářství, ve kterém prodavačkám hraje rádio, z toho platilo nějaké výpalné," řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Proti návrhu se postavil OSA, který poplatky vybírá a následně rozděluje. Svaz zastupuje na tři miliony textařů a skladatelů z celého světa. Podle jeho odhadů by umělci mohli ročně přijít až o 350 milionů korun - tedy zhruba třetinu celkových příjmů OSA. Česko by se navíc podle svazu stalo stalo jedinou zemí v Evropě, kde by se peníze z rozhlasové a televizní produkce nevybíraly. Autorské poplatky se vybírají v Česku už 100 let, v současné podobě pak od roku 1996.

Poplatky mají podle novely nadále odvádět jen podniky, pro které je pouštění hudby zdrojem příjmů. Například diskotéky. Podle poslankyně Jany Mračkové Vildumetzové (ANO), která s návrhem přišla, by tak ušetřily právě například restaurace. "Jednoduše řešeno vysílání nemá pro majitele provozovny žádný hospodářský význam," vysvětlila HN.

Za pravdu Vildumetzové dává i šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Podle něj jsou navíc umělci placeni hned dvakrát. "Poprvé je hradí samotné stanice," dodal Stárek.

"V případě schválení novely by šlo o mezinárodní ostudu," říká mluvčí svazu Šárka Chomoutová. Podle ní hrozí, že se povedou spory mezi zástupci umělců a majiteli provozoven.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy