Omezení vlivu politiky: vláda už šéfa žalobců neodvolá

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
27. 8. 2010 13:22
Na místo Renáty Vesecké jsou tři kandidáti, ministr s nimi jedná
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká může být poslední šéfkou žalobců, kterou z její funkce na návrh ministra odvolá vláda.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zmenšit vliv politiků na klíčovou funkci v trestní justici a už narychlo sepisuje zákon, který vládu této pravomoci zbaví. Odvolat nejvyššího státního žalobce bude moci jen kárný soud a jen ze zákonem vymezených důvodů. Důvodem k odvolání by mohlo být třeba porušení zákonného postupu, ale i dlouhodobé onemocnění.

Jednou a dost

Nejvyšší státní zástupce se navíc ve funkci dlouho neohřeje, pravděpodobně mu bude vyhrazeno jen jedno pěti či šestileté období.

"Jsem pro časově omezené období výkonu funkce bez možnosti opakování," řekl ministr. "Zní to možná nepopulárně, ale takto se nejvyšší státní zástupce nebude muset druhou polovinu funkčního období starat jen o to, aby byl znovu jmenován," dodal Pospíšil s tím, že přesnou podobu změn ještě musí projednat s koaličními partnery.

Foto: Ondřej Besperát

Je otázka, jak rychle změny přijdou. "Teď řešíme, zda udělat rychlou novelu, která by se týkala jen postu nejvyššího státního zástupce, nebo počkat na velkou novelu zákona o státních zastupitelstvích i s dalšími změnami," upřesnil ministr.

Změny se dotknou i systému jmenování vedoucího státního zástupce.

Ministerstvo zatím není konkrétní, ale i tady by se vláda mohla o pravomoc rozdělit například s prezidentem republiky nebo sněmovnou.

Jiří Pospíšil odmítl specifikovat, kdo jsou jeho kandidáti na místo nejvyššího státního zástupce. Nepřímo ale potvrdil informaci, která unikla do médií, že jedním z nich je podřízený Vesecké a český zástupce v instituci Eurojust Pavel Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy