Ombudsman žádá změny zákonů. Poslancům jich navrhl sedm

ČTK ČTK
11. 4. 2012 11:28
Navrhované úpravy mají podle Varvařovského pomoci například nezaměstnaným a dlužníkům
Ombudsman Pavel Varvařovský
Ombudsman Pavel Varvařovský | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský doporučil poslancům sedm změn zákonů či předpisů.

Navržené úpravy mají pomoci například nezaměstnaným, dlužníkům, cizincům a zaměstnancům ve státní správě.

Loni dal Varvařovský zákonodárcům osm doporučení a ve středu kvitoval, že s většinou záležitostí se vypořádali. Žádný posun však nenastal v silniční agendě, která zatěžuje malé obce, a v ochraně památek, doplnil Varvařovský.

Na problémy s ochranou památek a údržbou staveb v památkových zónách ombudsman upozorňuje pět let. Na potíže malých obcí se silniční správní agendou skoro dvakrát tak dlouho.

Povinnost hlásit se odporuje lidské důstojnosti

Nově chce Varvařovský po poslancích, aby zrušili například povinnost části lidí bez práce hlásit se i několikrát týdně na pobočkách České pošty. Letošní novinkou zvanou docházka nezaměstnaných (DONEZ) chce ministerstvo práce zamezit práci načerno.

Podle Varvařovského však povinnost odporuje lidské důstojnosti. "Dostavovat se na místo, kde neposkytnou žádnou asistenci v získání zaměstnání, je svého druhu zvrhlost," řekl ve středu.

Ombudsman chce také do zákona zakotvit územní působnost soudních exekutorů. Podle něj by dluhy neměli vymáhat exekutoři z druhého konce republiky, protože to zvyšuje cenu exekuce.

Varvařovský tak prý v žádném případě nechce podporovat třeba lidi jezdící načerno. "Ale mělo by se to vymáhat korektně a je-li dluh 1000 korun, nikdo ani neupomene dlužníka a najednou po delší době (...) je z toho 40 tisíc korun, je to poněkud nemravné," uvedl.

Varvařovský kritizoval i to, že dosud neplatí žádný zákon, který by upravoval pracovní poměry vyšších úředníků. Zákonodárci sice služební zákon v roce 2002 přijali, ale účinnost se desátým rokem odkládá. "Je to jeden z nejstarších ústavních dluhů," řekl Varvařovský.

 

Právě se děje

Další zprávy