Dienstbier: Okamurovy výroky o Letech jsou na rezignaci

ČTK ČTK
4. 8. 2014 17:06
V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života, řekl mimo jiné předseda Úsvitu.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura by měl kvůli svým kontroverzním výrokům o táboře v Letech rezignovat na všechny politické funkce. Je o tom přesvědčen ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) používá Okamura jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje slova předsedy Úsvitu za "hanebnost na úrovni zločinu". Okamuru reakce politiků překvapily a své předchozí vyjádření v pondělí mírnil.

"Já si myslím, že by se měl přinejmenším omluvit. Já si dokonce myslím, že to je na odchod z politiky, že ideální reakce by byla rezignovat na všechny politické funkce," řekl Dienstbier, podle něhož Okamura v podstatě používá nacistickou rétoriku. Že by Okamura skutečně skončil, ale nečeká.

"Já myslím, že takový člověk nepatří do slušné společnosti, že je žádoucí, aby se od něj celá politická scéna distancovala," podotkl dále Dienstbier s tím, že on sám má problém s takovým člověkem sedět za jedním stolem.

Právě to ho přitom večer nejspíš čeká, když má i s Okamurou ve Sněmovně jednat o služebním zákonu. K věci se tam prý chce vyjádřit. Zároveň ministr ocenil kritickou reakci ostatních politiků.

Jedním z nich byl i ministerský předseda. "Já si myslím, že ty výroky pana Okamury jsou velmi nešťastné. On používá jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945 a popírá historické skutečnosti," nechal se slyšet Sobotka, podle něhož bádání historiků prokázalo, že vedle židovského holokaustu docházelo také k romskému.

"Byly na území tehdejšího protektorátu koncentrační tábory, které nebyly pracovními tábory, ale v zásadě měly sloužit k vyhlazení Romů, kteří tam byli svezeni z celého území tehdejšího protektorátu, a velká část těchto lidí nakonec skončila ve vyhlazovacích táborech v Polsku, zejména v Osvětimi," poznamenal. Zároveň uvedl, že se jako poslanec a premiér jen těžko může vyhýbat jednání s opozičními poslanci, kteří byli demokraticky zvoleni.

"Mýtus o romském koncentráku je lež"

"Zpochybňovat, relativizovat jakoukoliv genocidu je hanebnost na úrovni zločinu a je to nesmírně nebezpečné pro demokracii, je potřeba to rozhodně odmítnout," reagoval zase Kalousek. "Pan Okamura oslovuje své posluchače, ti ho volili, což je smutný fakt české politiky," řekl také.

Okamura mimo jiné prohlásil, že "mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež". Šlo podle něj o pracovní tábor pro lidi, kteří se vyhýbali řádné práci.

"V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života," uvedl také s tím, že oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holocaustu. "Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holocaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech," dodal.

Na vyjádření Okamury skrze svého mluvčího reagoval i prezident Miloš Zeman. Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi, uvedl mluvčí Jiří Ovčáček. Server Romea v reakci zveřejnil vzpomínky některých bývalých vězňů tábora pod titulkem Otřesná svědectví z koncentračního tábora v Letech u Písku. Pane Okamuro, čtěte!

Okamura, kterého prý reakce ostatních politiků překvapila, k věci vydal nové stanovisko, v němž tvrdí, že ani na vteřinu nezpochybnil bezpráví, které se v Letech dělo. Jeho prvotní vyjádření se prý netýkalo zločinů spáchaných na těch, kdo byli z Let odvezeni do koncentračních táborů. "Romský holokaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný," poznamenal také.

Cikánský tábor Lety na Písecku otevřela nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů.

 

Právě se děje

Další zprávy